Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 30 gusht, feston ditëlindjen këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, e lindur në vitin 1989, në New York. Emri i vërtetë i këngëtares është Bleta. Ajo filloi karrierën si kantautore, duke shkruar tekste për Eminem, Selena Gomez, Nick Jonas dhe shumë yje të tjerë. Kënga e saj e publikuar në vitin 2008,…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot shënohet ditëlindja e mbretit të muzikës pop, Michael Jackson. Në datën e sotme, 29 gusht, të vitit 1958, kishte lindur mbreti i muzikës pop, Michael Jackson, në Indiana të Amerikës. Ai ka publikuar mbi 100 hite, që arritën në pozitat e para të top listave në gjithë botën dhe ka fituar 13 çmime…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 26 gusht, të vitit 1995, këngëtari Seal, radhitej në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar ‘Kiss From A Rose’. Kjo këngë ishte edhe kolonë zanore e filmit ‘Batman Forever’. – Në këtë datë, të vitit 2005, bendi amerikan Green Day, ishin vlerësuar si rock bendi…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 25 gusht, të vitit 1992, këngëtarja Mary J. Blige, lansoi këngën ‘Real Love’, që arriti në krye të top listave muzikore në SHBA.   – Në po këtë datë, të vitit 1988, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të katërt të incizuar në studio ‘…and Justice For All’, që përmban dy hitet e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 gusht, të vitit 2019, këngëtarja Billie Eilish, përfundon garën e saj 19-javore në top listën muzikore ‘Hot 100’ në SHBA,, me dy këngët e saja “Old Town Road” dhe “Bad Guy”. – Në këtë datë, të vitit 2010, këngëtarja Katy Perry, lansoi albumin e saj ‘Teenage Dream’. Albumi arriti në pozitën e…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 22 gusht, të vitit 2011, këngëtarja dhe aktorja Lindsay Lohan, kishte akuzuar këngëtarët Pitbull, Ne-Yo and DJ Afrojack, për tekstin e këngës së tyre ‘Give Me Everything (Tonight)’, të cilët kishin përqeshur këngëtaren në tekstin e këngës së tyre. Gjykata kishte vendosur në favor të këngëtarëve Pitbull, Ne-Yo and DJ Afrojack, me arsyetimin…