Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 11 janar të vitit 1963, The Beatles inçizuan shfaqjen e tyre të parë televizive ‘Thank You Stars, Lucky’. Grupi po ashtu publikuan single-in e tyre të ri ‘Please, please me’ në të njejtën ditë. Në këtë datë të vitit, 1992 Nirvana u paraqit në televizionin NBC në emisionin ‘Saturday Night Live’ duke performuar dy…

Filloni vitin 2022 me synime dhe ambicie të reja

Festat e fundvitit përveç që sjellin shpirtin festiv dhe kohën e çmuar që kalojmë me familjarët dhe miqt tanë, sjellin edhe një dëshirë për të filluar një vit me qëllime të reja dhe gjëra që nuk kemi arritur t’i përmbushim gjatë vitit që lam pas. Fillimi i vitit krijon edhe një listë në kokën tonë,…

Të rejat nga teknologjia

Zhvillimet teknologjike kanë sjellur risi dhe mënyra të reja të komunikimit dhe punës sonë të përditshme. Më poshtë kemi veçuar disa nga shpikjet e reja në këtë fushë. Beomni 1.0 është roboti më i ri i krijuar, që do të prezantohet javën e ardhshme në Panairin e Pajisjeve Elektronike në Las Vegas. Ky robot mund…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 janar të vititi 1976, bendi Queen ishin në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar, me këngën e famshme ‘Bohemian Rhapsody’. Kënga qëndroi për nëntë javë në këtë pozitë. Queen ka shitur mbi 1 milion kopje të albumit me këtë këngë, vetëm në muajin e parë të publikimit. Kjo këngë, arriti sërish të…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 janar të vitit 1980, Pink Floyd lansuan pjesën e dytë të këngës ​​’Another Brick In The Wall’ në Amerikë. Kënga arriti majat e top listave në Amerikë, Mbretërinë e Bsahkuar dhe shumë vende të tjera, përfshirë Australinë, Gjermaninë dhe Italinë. Në këtë datë në vitin 1972, David Bowie  lansoi këngën ‘Changes’  në Mbretërinë…

Gjendja aktuale me COVID-19 në Kosovë

Bazuar në të dhënat e ofruara nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë, informon se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, nga 6.169 testime, 108 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, përderisa nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Janë shëruar 11 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të…

Librat më të lexuar të vitit 2021

Rëndësia e librave në jetën tonë është e shumfishtë. Librat janë të mbushur me njohuri, të japin mësime për jetën, të mësojnë për vështirësitë, dashurinë, frikën dhe çdo gjë të vogël që është pjesë e jetës. Librat përmbajnë njohuri për të kaluarën, qytetërimet dhe kulturat tona. Më poshtë sjellim disa nga titujt më të lexuar…