JAVË ME ‘AGJENDË TË NGJESHUR’ TEKNOLOGJIKE

Java që po e lëmë pas, ka pasur agjendë të ngjeshur teknologjike. E fillojmë me Xiaomi, kompani e cila ka shkruar ‘histori’ në Evropë kur ia ka marr liderin e shitjeve të telefonave të mençur gjigandit tjetër, Samsung. Rritja e shitjeve në 12 muajt e fundit i ka lejuar Xiaomit të dërgojë 12.7 milionë telefona…

Të rejat javore në teknologji

11 gusht, kjo është data kur Samsung do të prezantojë telefonat e rinj të cilët do të jenë ‘fleksibël’. Raportet tregojnë se nuk do të ketë asnjë Note të ri dhe kjo u bë më e dukshme kur modelet Galaxy S21 morën mbështetje për lapsin Pen këtë vit. Tani, kemi më shumë gjasa të shohim…

Të rejat javore në teknologji

Pavarësisht se ka kaluar ‘një jetë e tërë’ që kur është lansuar si lojë kompjuterike ‘Super Mario’, ai vazhdon të jetë shumë i dashur për botën, prandaj edhe më tutje krijohen pajisje të ndryshme me këtë personazh. Kësaj radhe, Tag Heuer dhe Nintendo janë bashkuar për të hartuar së bashku një model të veçantë të…

Fitoni bileta FALAS, për në Cineplexx

Premierat dhe para-premierat botërore që zbarkojnë në Cineplexx, do të keni mundësi t’i shikoni, madje edhe FALAS. Cineplexx dhe Radio KFOR-i, po shpërblejnë dëgjuesit me bileta. Duke filluar nga data e sotme (06.07.21), e çdo të martë, në kuadër të emisionit ‘Cosmopolis’, që transmetohet nga ora 10:00, do të keni mundësi që të jeni njëri…

Shtoni kujdesin ndaj lëkurës, gjatë stinës së verës

Sezoni veror është një ndër periudhat më të rëndësishme për përkujdesje ndaj lëkurës, kjo për shkak se është stina gjatë së cilës ekspozohemi më gjatë në rreze të diellit, i cili veç një nuance të errët që e duam të gjithë, mund t’i ‘falë’ lëkurës tonë edhe efekte të padëshiruara. Andaj, për të kuptuar se si…

Dizajnin grafik të 200 vjetorit të prestigjiozes ‘The Guardian’ e krijon kosovarja Hana Arapi

Të rinjtë kosovarë, po dëshmohen çdo ditë e më shumë kudo në botë për talentet e tyre. Gazeta prestigjioze britanike, “The Guardian”, ka përzgjedhur kosovaren Hana Arapin, për të bërë dizajnin grafik në shënimin e 200-vjetorit të kësaj gazete. Në një intervistë për Radio KFOR-in, bashkëthemeluesja e kompanisë ‘’Amam Studio’’, Hana Arapi tregoi rrugëtimin se…