“Last Night in Soho”, “Pig” dhe “Vic the Viking” premiera që zbarkojnë këtë javë në Cineplexx

Kinemaja më e madhe në vend, Cineplexx edhe këtë javë ka pasuruar programin me premiera botërore. “Last Night in Soho” që përfaqëson zhanrin horror/mister, sjell një stiliste aspiruese të modës së viteve të 60-ta, e cila ndeshet me një vajzë që dëshpërimisht dëshiron të bëhet këngëtare, por ëndrrat dhe magjepsja plasariten në diçka të errët.…

Përfundon projekti “Drama for Change”

Organizata joqeveritare ‘Diversity of Mitrovica’, ka përfunduar me sukses projektin “Drama for Change” (Drama për Ndryshim), me të cilin të rinjtë pjesëmarrës kanë udhëtuar në disa qytete të Kosovës, për të dhënë para publikut shfaqjen “Konfuz në oxi(to)² xic”. Për të kuptuar më shumë rreth këtij projekti, Radio KFOR-i ka kontaktuar me Drejtorin e Diversity…

Të rejat javore në teknologji

Në javën që po lëmë pas, Apple zyrtarisht ka lansuar për publikun versionet ‘iOS 15.1’ dhe ‘iPadOS 15.1’. Funksionaliteti kyç i ‘iOS 15.1’, është padyshim SharePlay ndërsa sjell edhe përmirësime të aplikacionit të kamerës për ‘iPhone 13 Pro’ dhe ‘13 Pro Max’. Përmes ‘iOS 15.1’, është menduar edhe për ruajtjen e dokumenteve, ku përdoruesit e…

Sfidat e agrokulturës përgjatë pandemisë

Ashtu si çdo sferë tjetër, pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, ka dëmtuar rëndë edhe agrokulturën në nivel global. Kjo ka shkaktuar jo vetëm ndalje të prodhimit e shkurtim të vendeve të punës, por edhe çrregullim të zinxhirit të furnizimit. E paprekur nga kjo, nuk ka mbetur as fabrika për përpunimin dhe konservimin e perimeve ‘Apetiti’,…

“Java e Edukimit Global mbi Median dhe Informacionin” vë në pah rëndësinë që ka edukimi i medias

Për të dhjetin vit me radhë, po shënohet “Java e Edukimit Global mbi Median dhe Informacionin”, që është organizim nën ombrellën e UNESCO-s. Për shënimin e kësaj javë, Radio KFOR-i i ka realizuar një intervistë me profesoreshën e Departamentit të Gazetarisë në Universitetin Publik të Prishtinës,  Remzie Shahini-Hoxhaj, e cila tha: “Ne si Departament i…

Të rejat javore në teknologji

Ka qenë muaji gusht atëherë kur kompania Google, paralajmëroi ardhjen e smartfonëve ‘Pixel 6’ dhe ‘Pixel 6 Pro’, e javën që po e lëmë pas, kompania në fjalë na dëshmoi që po flasim për një gjeneratë shumë më të perfeksionuar se sa e kaluara. ‘Pixel 6’ dhe ‘Pixel 6 Pro’, janë smartfonët e parë me…

Të rejat javore në teknologji

Kompania gjigante Samsung, çdo ditë e më shumë po dëshmon se telefonat e rinj që ka plasuar sivjet në treg, janë të një kualiteti shumë të lartë. Javën që po e lëmë pas, Samsung ndau informacione të reja në lidhje me qëndrueshmërinë e telefonave të mençur me ekrane me palosje si Galaxy Z Fold 3…