Sot vihet në pah rëndësia e aviacionit civil për zhvillimin shoqëror dhe ekonomik

7 Dhjetori, në kalendarin e Kombeve të Bashkuara i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil”. Për të kuptuar rëndësinë e kësaj dite, Radio KFOR-i ka zhvilluar intervistë me Drejtorin e Përgjithshëm të Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, z. Bujar Ejupi, i cili nënvizoi rëndësinë që ka aviacioni civil në zhvillimin e…

Të rejat javore në teknologji

Shitja e orëve inteligjente sa vjen e rritet. Statistikat e fundit tregojnë që orët inteligjente po gëzojnë shtrirje çdo herë e më të madhe në treg. Gjatë tremujorit të tretë të këtij viti, ka pasur një rritje të dërgesave prej 16% të orëve të mençura, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020. Javën që…

Të rejat javore në teknologji

Javën që sapo e kemi lënë pas, Samsung ka dëshmuar se është një hap para, kur është fjala për teknologji të reja të inkuadruara në ekranet e telefonave të mençur. Zyrtarë nga kompania Samsung, njoftuan se po sjellin ekranet “elastike” për telefonat e mençur dhe këtë njoftim e bëri Samsung Display, qe është divizioni i…

Trendet e veshjeve për sezonin e dimrit

Trendet e modës botërore shpesh diktojnë veshjen tonë. Dëshira për t’u dukur bukur e ndjerë mirë, na bënë që të kërkojmë shumë shpesh për stilet e veshjeve që dominojnë në një sezonë të caktuar. Por, cilat janë tendencat e modës për sezonin dimëror të sivjetmë, Radio KFOR-i ka pyetur kreatorin e modës, Z. Alban Mitati…

Procesi arsimor në Kosovë po vazhdon të zhvillohet në mënyrë të rregullt

Situata e qetë me pandeminë në Kosovë, ka krijuar kushte të përmirësimit të vazhdueshëm të aplikimit të skenarit të rikthimit me prani fizike në procesin arsimor. Kështu kanë thënë për Radio KFOR-in nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionet (MAShTI), në një përgjigje me shkrim, teksa kanë cituan Zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe…

CIMIC-u pajis me instrumente muzikore Shkollën Fillore dhe të Mesme të Ulët “Zenel Hajdini”

Sot (16.11.19), CIMIC-u (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak) i KFOR-it, i dhuroi Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ultë “Zenel Hajdini”, në Tërstenik, komuna e Drenasit, pajisje të ndryshme muzikore. Në ceremoninë e dorëzimit, në emër të KFOR-it foli, shefi i CIMIC-ut i cili tha: “Jam shumë i lumtur që kemi pasur mundësi të organizojmë këtë projekt të…

Të rejat javore në teknologji

Duket që fillimviti i 2022-tës, do të na sjellë mundësi të shumta zgjedhjeje mes telefonave të mençur. Është Goolge, që po planifikon të prezantojë telefonin e palosshëm Pixel, derisa Samsung, në ngjarjen e parë prezantuese që pritet të mbahet me 4 janar, do të fokusohet në prezantimin e telefonit të mençur ‘Galaxy S21 FE’, ku në…