Të rejat javore në teknologji

Gjenerata e re Samsung, Galaxy 22, duket që do të jenë në duart e klientëve në janar të vitit 2022.  Burime brenda gjigandit kanë zbuluar se Samsung ka filluar prodhimin masiv të komponentëve për serinë Galaxy S22, për prezantimin e janarit të 2022-tës. Javën që kemi lënë pas, Samsung është bërë pesë e mediave teknologjike…

Blerina Mati, sinonim i gruas së suksesshme

Kurioziteti i madh si fëmijë dhe dëshira për të eksploruar, e kanë bërë sot, Blerina Matin, një vajzë shembull, që duhet të ndiqet nga gratë e vajzat kosovare. Znj Mati është themeluese dhe udhëheqëse e kompanisë “B IDEAS & B SPORTS” si dhe Nënkryetare e Federatës së Tenisit të Kosovës. Në një bashkëbisedim me Radio…

Respektimi i masave anti-kovid dhe vaksinimi, thelbësorë për të shmangur një valë të re infektimesh me CoViD-19

Javëve të fundit në Kosovë, fatmirësisht kemi pasur një situatë shumë më stabile, sa i përket situatës me pandeminë megjithatë, institucionet shëndetësore bëjnë thirrje për respektim të masave dhe vaksinim, kjo duke marr parasysh faktin se që nga fillimi i pandemisë së CoViD-19, në vazhdimësi kemi pasur goditje me valë të reja infektimesh. Thirrjet që…

“Last Night in Soho”, “Pig” dhe “Vic the Viking” premiera që zbarkojnë këtë javë në Cineplexx

Kinemaja më e madhe në vend, Cineplexx edhe këtë javë ka pasuruar programin me premiera botërore. “Last Night in Soho” që përfaqëson zhanrin horror/mister, sjell një stiliste aspiruese të modës së viteve të 60-ta, e cila ndeshet me një vajzë që dëshpërimisht dëshiron të bëhet këngëtare, por ëndrrat dhe magjepsja plasariten në diçka të errët.…

Përfundon projekti “Drama for Change”

Organizata joqeveritare ‘Diversity of Mitrovica’, ka përfunduar me sukses projektin “Drama for Change” (Drama për Ndryshim), me të cilin të rinjtë pjesëmarrës kanë udhëtuar në disa qytete të Kosovës, për të dhënë para publikut shfaqjen “Konfuz në oxi(to)² xic”. Për të kuptuar më shumë rreth këtij projekti, Radio KFOR-i ka kontaktuar me Drejtorin e Diversity…

Të rejat javore në teknologji

Në javën që po lëmë pas, Apple zyrtarisht ka lansuar për publikun versionet ‘iOS 15.1’ dhe ‘iPadOS 15.1’. Funksionaliteti kyç i ‘iOS 15.1’, është padyshim SharePlay ndërsa sjell edhe përmirësime të aplikacionit të kamerës për ‘iPhone 13 Pro’ dhe ‘13 Pro Max’. Përmes ‘iOS 15.1’, është menduar edhe për ruajtjen e dokumenteve, ku përdoruesit e…

Sfidat e agrokulturës përgjatë pandemisë

Ashtu si çdo sferë tjetër, pandemia e shkaktuar nga CoViD-19, ka dëmtuar rëndë edhe agrokulturën në nivel global. Kjo ka shkaktuar jo vetëm ndalje të prodhimit e shkurtim të vendeve të punës, por edhe çrregullim të zinxhirit të furnizimit. E paprekur nga kjo, nuk ka mbetur as fabrika për përpunimin dhe konservimin e perimeve ‘Apetiti’,…