Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1984, këngëtarja Tina Turner, lansoi albumin e saj ‘Private Dancer’. Albumi pati një sukses shumë të madh komercial mbarë botëror, duke fituar certifikime të shumëfishta platini dhe deri më sot mbetet albumi më i shitur i këngëtares, në Amerikën e Veriut. – Sot më 29 maj, feston ditëlindjen anëtarja…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 28 maj, feston ditëlindjen, këngëtarja australiane Kylie Minogue. Këngëtarja Minogue, ka lindur në vitin 1968. – Në këtë datë, feston ditëlindjen këngëtarja dhe autorja e shumë teksteve të këngëve, Colbie Caillat e lindur në vitin 1985 në Kaliforni. Ajo ishte në pozitën e parë në SHBA në top listën ‘Billboard’,…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 27 maj, të vitit 2017, kënga “Despacito” nga Luis Fonsi, Daddy Yankee dhe Justin Bieber, arriti në maje të ‘Billboard Hot 100’, duke u bërë kënga e parë me disa pjesë të kënduar në gjuhën spanjolle, që të klasifikohet në këtë pozitë, që nga kënga e famshme “Macarena”, e interpretuar nga grupi Los…

Hapet “Panairi i Kulturës dhe Shkencës”, në Mitrovicë

Nga sot, 26 maj e deri më 28 maj, ambientet e Qendrës së Kulturës ‘Rexhep Mitrovica’, në Mitrovicë, janë nikoqire të “Panairit të Kulturës dhe Shkencës’ që organizohet tradicionalisht nga gjimnazi ‘Frank Bardhi’. Qysh nga viti 2006, nxënësit e këtij gjimnazi e shprehin kreativitetin, punën dhe aftësitë e tyre edhe para qindra pjesëmarrësve që vizitojnë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 25 maj, të vitit 1998, grupi Coldplay, publikuan EP-në (Kompakt disk) e tyre të parë ‘Safety’, që përbëhej nga tre këngë: ‘Bigger Stronger’, ‘No More Keeping My Feet on the Ground’ dhe ‘Such a Rush’. – Në po këtë datë, të vitit 1997, një raport tregonte se këngëtari Elvis Presley, ishte artisti post…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 23 maj, të vitit 2007, këngëtarja Jordin Sparks, arriti që të shpallet fituese e spektaklit ‘American Idol’. Pas këtij konkursi këngëtarja filloi të bëhet e famshme dhe pas një viti ajo publikoi këngët: ‘No Air’, ‘Tattoo’ dhe ‘One step at a time’, që i sollën suksese të shumta këngëtares. – Në datën e…

Të rejat javore në teknologji

Javën teknologjike e kemi nisur me më të rejat nga WhatsApp, që ka bërë të ditur se po e teston funksionalitetin e largimit nga ndonjë grup pa “lënë gjurmë”. WhatsApp po teston aktualisht heqjen e njoftimeve për daljen nga grupi dhe me këtë mundësi të re, nëse vendosim të dalim nga ndonjë grup në WhatsApp,…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 22 maj, të vitit 2017, këngëtari Drake, theu rekordin e mbajtur nga këngëtarja Adele, për çmime të fituara në ‘Billboard Music Awards’. Atë natë në ceremoninë e mbajtur në Las Vegas, reperi kanadez Drake, fitoi 13 çmime. Bendi Twenty One Pilots, fituan çmimin e grupit më të mirë rock, ndërsa…