Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 12 tetor, të vitit 2009, Justin Bieber, kur ishte vetëm 16 vjeç, takoi adhuruesen e tij 14-vjeçare, Hailey Baldwin (vajza e aktorit Stephen Baldwin), në prapaskenë, në shfaqjen ‘Today’. Vite më vonë ata fillojnë të takohen, dhe në vitin 2018, ata u martuan. – Në këtë datë, të vitit 2013, Pharrell Williams, u…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore të teknologjisë e nisim me detajet për modelet e reja të markës Samsung, Galaxy. Modelet S23, janë pajisur me mbushës 25W, qysh muajin e kaluar, ndërsa këtë javë u bë e ditur se Galaxy S23, do të fuqizohet nga një bateri 3.900 mAh, që është 200 mAh më shumë se S22. Sa i…

Mësuesit dhe kontributi i madh i tyre në edukimin e brezave të rinj

Edukimi është pasaportë e së ardhmes, në përpilimin e së cilës faqe të saj, kanë merita dhe kontribut mësimdhënësit, prandaj data e sotme, 5 tetori, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërorë të Mësuesve”. Edukimi i brezave gërsheton dashuri e sfida për mësimdhënësit, kështu tha për Radio KFOR-in, mësimdhënësja e gjuhës angleze në shkollën “International…

“Ladies Night” sjell romancën ‘Ticket to Paradise’ bashkë me shumë shpërblime për pjesëmarrësit

Cineplexx, po vazhdon që te jetë vendi ku zbarkojnë premierat botërore dhe vendi ku mund të kalojmë momente të paharueshme me më të dashurit tanë.  Veç premierave botërore, Cineplexx në kuadër të ngjarjes “Ladies Night”, po vazhdon që të sjell shumë shpërblime për pjesëmarrësit. Këtë të enjte, 6 tetor, duke filluar nga ora 19:00 në…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore e fillojmë me më të rejat që na vijnë nga NASA. Astronomët kanë zbuluar diçka që ata e kanë quajtur një “botë aliene ujore”, një planet ky i mbuluar plotësisht nga oqeani. I gjendur në sistemin diellor të një ylli rreth 100 vite-dritë larg tokës, ku 1 vit zgjatë 11 ditë, planeti ndodhet…

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji, këtë herë e nisim me përditësimin e sistemit operativ iOS 16. Apple është siguruar që të sjell një përditësim të hatashëm, e disa prej specifikave të iOS 16, janë: Ekrani i kyçjes është rimodeluar e bashkë me të edhe mënyra sesi shfaqen njoftimet. Tashmë ekrani tregon datën dhe orën, ndërsa përdoruesit…