Të rejat javore në teknologji

Javën që po e lëmë pas, e kemi nisur me specifikat e telefonit të gjeneratës së ardhshme nga Samsung. Nuk është konfirmuar ende, mirëpo sipas të gjitha gjasave, telefoni do të emërohet ‘Galaxy Z Fold4’ dhe disa detaje tashmë janë publikuar, për të na dhënë një pasqyrë se si do të duket dhe çfarë do…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 30 maj, të viti 1973, këngëtari, kantautori, kitaristi dhe njëherit producent i filmave,  George Harrison, publikoi albumin e tij të dytë ‘Living In The Material World’ i cili kryesoi top listën amerikane ‘Billboard’. Pjesë e këtij albumi është edhe kënga “Give Me Love (Give Me Peace On Earth)”, e cila gjithashtu zuri vendin…

Të rejat javore në teknologji

Javën që kemi lënë pas, nga kompania Samsung, njoftuan që nuk do të jetë më emri që përfaqëson vetëm telefona të mençur e televizorë, kjo pasi gjigandi po e sfidon veten edhe në fusha të tjera të teknologjisë. Në pesë vitet e ardhshme, kompania do të investojë 356 miliardë dollarë në hapësira strategjike si çipa,…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1984, këngëtarja Tina Turner, lansoi albumin e saj ‘Private Dancer’. Albumi pati një sukses shumë të madh komercial mbarë botëror, duke fituar certifikime të shumëfishta platini dhe deri më sot mbetet albumi më i shitur i këngëtares, në Amerikën e Veriut. – Sot më 29 maj, feston ditëlindjen anëtarja…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 28 maj, feston ditëlindjen, këngëtarja australiane Kylie Minogue. Këngëtarja Minogue, ka lindur në vitin 1968. – Në këtë datë, feston ditëlindjen këngëtarja dhe autorja e shumë teksteve të këngëve, Colbie Caillat e lindur në vitin 1985 në Kaliforni. Ajo ishte në pozitën e parë në SHBA në top listën ‘Billboard’,…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 27 maj, të vitit 2017, kënga “Despacito” nga Luis Fonsi, Daddy Yankee dhe Justin Bieber, arriti në maje të ‘Billboard Hot 100’, duke u bërë kënga e parë me disa pjesë të kënduar në gjuhën spanjolle, që të klasifikohet në këtë pozitë, që nga kënga e famshme “Macarena”, e interpretuar nga grupi Los…

Hapet “Panairi i Kulturës dhe Shkencës”, në Mitrovicë

Nga sot, 26 maj e deri më 28 maj, ambientet e Qendrës së Kulturës ‘Rexhep Mitrovica’, në Mitrovicë, janë nikoqire të “Panairit të Kulturës dhe Shkencës’ që organizohet tradicionalisht nga gjimnazi ‘Frank Bardhi’. Qysh nga viti 2006, nxënësit e këtij gjimnazi e shprehin kreativitetin, punën dhe aftësitë e tyre edhe para qindra pjesëmarrësve që vizitojnë…