Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në datën e sotme 22 maj, të vitit 2017, këngëtari Drake, theu rekordin e mbajtur nga këngëtarja Adele, për çmime të fituara në ‘Billboard Music Awards’. Atë natë në ceremoninë e mbajtur në Las Vegas, reperi kanadez Drake, fitoi 13 çmime. Bendi Twenty One Pilots, fituan çmimin e grupit më të mirë rock, ndërsa…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 20 maj, të vitit 2007, këngëtarja Rihanna në bashkëpunim me këngëtarin Jay-Z, u pozicionuan në vendin e parë të top listës amerikane ‘Billboard’, ku qëndruan plot 10 javë, me duetin e tyre të titulluar ‘Umbrella’. – Në datën e sotme 20 maj, të vitit 1978, këngëtari Paul McCartney, ishte në pozitën e parë…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 19 maj, të vitit 1962, tre muaj para vdekjes, artistja Marilyn Monroe, bëri paraqitjen e fundit publike në ditëlindjen e 45-të të presidentit të SHBA, John F. Kennedy. Ajo këndoi dhe argëtoi të pranishmit në ditëlindjen e presidentit Kennedy. – Me datën e sotme 19 maj, të vitit 1973, këngëtari Stevie Wonder, arriti…

Dita Botërore e Telekomunikacionit dhe Informimit të Shoqërisë

17 maji i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Telekomunikacionit dhe Informimit të Shoqërisë (WTISD)”. Në një përgjigje për Radio KFOR-in, Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare-ARKEP kanë theksuar rëndësinë e shënimit të kësaj dite, e cila sa vjen e bëhet më e rëndësishme: “Dita Botërore e Telekomunikacionit shënon përvjetorin e themelimit të…

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 17 maj, të vitit 2015, dueti Twenty One Pilots, lansuan albumin e tyre të katërt me radhë, të titulluar ‘Blurryface’. Albumi në fjalë, arriti që të kryesonte edhe top listën ‘Billboard 200’. – Më 17 maj, të vitit 1975, këngëtari Elton John, u certifikua me çmimin platinium, për shitjet që kaluan mbi…