Fakte interesante

Bota është një planet plot me gjëra interesante, bukuri natyrore, e gjëra të pa zbuluara dhe enigmatike. Më poshtë, ju sjellim disa fakte interesante që ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë: – Ata që mendojnë se gjithçka në planet është zbuluar tashmë, mund të mos jenë të saktë. Një kameleon i vogël i zbuluar…

Të rejat javore në teknologji

Ashtu sikurse edhe pritej, ngjarja vjetore prezantuese e të rejave të markës Samsung, na solli shumë risi. Së bashku me ‘Galaxy Z Fold 3’ dhe ‘Z Flip 3’, Samsung prezantoi në ngjarjen vjetore edhe dy orë të reja inteligjente: ‘Galaxy Watch 4’ dhe ‘Galaxy Watch 4 Classic’. Dy orët në fjalë, përfaqësojnë një kthesë drastike…

Nesër mbahet nata përmbyllëse e DokuFest-it dhe ceremonia e ndarjes së çmimeve

DokuFest, sivjet (2021) shënoi edicionin jubilar, ndërsa qytetit i Prizrenit u zbukurua edhe më shumë me aktivitete të shumta, që ishin pjesë e edicionit të XX-të me radhë, të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër – DokuFest. Në natën përmbyllëse, pjesëmarrësit do të jenë dëshmitarë të një laramanie aktivitetesh. Kështu tregoi për Radio…

JAVË ME ‘AGJENDË TË NGJESHUR’ TEKNOLOGJIKE

Java që po e lëmë pas, ka pasur agjendë të ngjeshur teknologjike. E fillojmë me Xiaomi, kompani e cila ka shkruar ‘histori’ në Evropë kur ia ka marr liderin e shitjeve të telefonave të mençur gjigandit tjetër, Samsung. Rritja e shitjeve në 12 muajt e fundit i ka lejuar Xiaomit të dërgojë 12.7 milionë telefona…