Nesër fillon festivali “Mirëdita, dobar dan!”

Edicioni i nëntë i festivalit “Mirëdita, dobar dan!”, do të hapet nesër me datën 25 maj, në orën 18:00, me ekspozitën e titulluar “Gjithë lotët tanë”, ndërsa programi i festivalit do të vazhdojë deri më 28 maj, në disa lokacione të tjera në Beograd. Organizuar nga Integra (Kosovë), Nisma e të  Rinjve për të Drejtat…

KFOR-i dhe Policia e Kosovës me aktivitete të përbashkëta në SHFMUL “Shaban Idrizi”, në Mitrovicë

Njësitet e shumta të KFOR-it dhe të Policisë së Kosovës, kanë qëndruar sot (24 maj), në ambientet e Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “Shaban Idrizi”, në Zhabar të Mitrovicës. Ky organizim ka ardhur nga bashkëpunimi i Komandës Regjionale Lindore të KFOR-it, gjegjësisht ushtarakëve amerikanë të kampit të Bondsteel.  Vetëdijesimi i nxënësve për rrezikshmëri,…

Javën e ardhshme fillon ‘UNUM Festival’

Edhe 7 ditë kanë mbetur, deri në fillimin e UNUM Festival-it, ku pothuajse kanë përfunduar përgatitjet për edicionin më të çmendur deri më sot, me emrat pjesëmarrës më të mëdhenj në botë, siç janë: Seth Troxler, Ricardo Villalobos, Paco Osuna, Mathew Jonson, Shimza, Butch, tINI, Dyed Soundorom, Raresh, Rhadoo, Ilario Alicante, Priku, Praslea dhe mbi…

Skizofrenia, sëmundje që prek miliona njerëz në botë

Skizofrenia është një sëmundje serioze mendore që sipas ‘Organizatës Botërore të Shëndetësisë’, prek më shumë se 21 milionë njerëz në mbarë botën. Skizofrenia është një gjendje mendore shumë komplekse, që mund të ndikojë në mënyrën se si një person mendon, ndjen dhe përjeton botën përreth tij. Dita e sotme, 24 Maj, shënon ‘Ditën Botërore të…