Degjo Online Mbylle

Radio K4 on Facebook

Our Favourite of the WeekMOVIE BOX

Find more about Weather in Pristina, KV
Click for weather forecast


Ndahen çmimet “Muslim Mulliqi”

19.10.18

Me titullin “A janë histori kujtimet  tona”, të kuratores Lara Boubnova, nga 65 artistë sa kishin aplikuar për pjesëmarrje, 16 prej tyre ishin pjesë e ekspozitës kolektive “Çmimi Muslim Mulliqi”, e cila u hap mbrëmë (18.10.18), në Galerinë Kombëtare të Kosovës.
Krahas punimeve të jashtëzakonshme të artistëve pjesëmarrës në këtë ngjarje kulturore, triumfuan krijimet e Artan Hajrullahut dhe Valdrin Thaqit, të cilët u shpallën fitues të çmimit Muslim Mulliqi.

më shumë...


Përfundon me sukses ushtrimi ‘Shpata e Argjendtë’

19.10.18

Agjensionet dhe organizatat emergjente në Kosovë në bashkëpunim me KFOR-in kanë përfunduar me sukses trajnimin ushtrues ‘Shpata e Argjendtë’, e cila shërben në trajnimin dhe koordinimin e palëve të ndryshme në situata emergjente në Kosovë.

Ky ushtrim mblodhi të gjitha institucionet e sigurisë në vend dhe ato ndërkombëtare duke krijuar një rrjet koordinimi, bashkëpunimi dhe të procedurave që duhet ndjekur në një rast aktual emergjent.

më shumë...


“Rakia Fest” vjen me edicionin e tij të parë

18.10.18

Për herë të parë ndonjëherë, në hapësirat e Etno-kompleksit në fshatin Kukaj, do të hapet Festivali Ballkanik i pjekjes dhe promovimit të rakisë, “Rakia Fest”, i cili do të nisë me datën 19 tetor.
Demonstrimi interaktiv para publikut i pjekjes së rakisë në kazana bakri, spektakli i ndezjes së zjarreve, shoqëruar me programe muzikore nga bende të komuniteteve të rajonit, punëtoritë trajnuese, degustacioni dhe etno-ndejat deri në orët e vona, do ta bëjnë këtë festival të veçantë dhe si një pikë takimi të kulturave dhe popujve të rajonit.

më shumë...


'Siparantum‘ hapi sezonin dimëror në kino “Jusuf Gërvalla”, sot udhëton në Kroaci

18.10.18

Mbrëmë më 17 tetor është hapur sezoni dimëror në kinemanë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. Është zgjedhur pikërisht kori i këtij qyteti 'Siparantum‘, i cili në përbërje të korit të fëmijëve, të femrave, të përzier si dhe me orkestrën kamerale, kanë shpalosur programin e ri para një audience të madhe. Është organizata "Anibar", e cila është në rrugëtim e sipër të përmbushjes së misionit që i ka vënë vetes, të mbajtë të gjallë dhe shumë aktive kinemanë e vetme të qytetit të Pejës “Jusuf Gërvalla” dhe për këtë arsye, Radio KFOR-i kontaktoi drejtorin e "Anibar", Vullnet Sanaja, i cili tregoi për hapjen e sezonit të ri në këtë kinema:

më shumë...


‘GRAS’ mban sesion informues për ndarjen e granteve, me bazë komunitetet

18.10.18

Të mërkurën e datës 24 tetor, me fillim nga ora 10:00, do të mbahet sesioni informues per skemën e granteve dhe një punëtorie me aplikuesit potencial.

Kjo vjen në kuadër të projektit ‘GrassRoots Action Support – GRAS’, i cili është duke u implementuar nga Iniciativa Kosovare për Stabilitet, në partneritet me organizatën LENS dhe FES Prishtina.

më shumë...


‘Streha Mes Reve’ shfaqet së shpejti në ‘Talin Festival’

18.10.18

Filmi i regjisorit dhe producentit të njohur, Robert Budina, i frymëzuar nga natyra e Valbonës, me titull “Streha mes reve”, do të shfaqet premierë në ‘Festivalin e Filmit Talin’.

Ky film është inspiruar nga historia e një bariu që jeton në Valbonën e mrekullueshme, bashkëjetesa fetare dhe marrëdhëniet familjare, të përfshira si një krijim universal me porosi që vlejnë në çdo kohë dhe në çdo vend.

më shumë...


Enduro Race’ vjen për herë të parë në Shtime

17.10.18

Gara sportive “En Duro”, do të sjell një mundësi të mirë për të gjithë adhuruesit e motoçikletës. Kjo garë do të mbahet me 4 Nëntor 2018 (e Diele) duke filluar nga ora 09:00.
Êshtë ky Klubi i motoristëve “Vjosa” (MC Vjosa) nga Shtimja, të cilët po e organizojnë këtë garë me motoçikleta, në bashkëpunim me Federatën e Motoçiklizmit të Kosovës si dhe me Drejtorinë për Kulturë, Rini dhe Sport.

më shumë...


Hapet ‘Panairi i mjekësisë’, në Prishtinë

17.10.18

Nga sot (17 tetor) deri më datën 19 tetor, në Pallatin e Rinisë në Prishtinë, mbahet edicioni i 10-të i Panairit “Medikos”, qëllimi kryesor i të cilit është që të kontribuoj në fushën e mjekësisë.
Objektivat kryesore të këtij Panairi janë takimet e pacientëve me spitale e klinika, bizneseve mjekësore me furnizues dhe prodhues si dhe të krojohen mundësi takimesh me institucionet qeveritare, me qëllim të promovimit të krijimit të lidhjeve afatgjata.

më shumë...


Shënohet ‘Dita Botërore për Zhdukjen e Varfërisë’

17.10.18

Data e sotme (17 tetor) përkon me ‘Ditën Botërore për Zhdukjen e Varfërisë’, e cila sipas Kombeve të Bashkuara, që nga viti 1993, ndërgjegjëson njerëzit për nevojën e zhdukjes së varfërisë në mbarë botën dhe veçanërisht në vendet në zhvillim.
Organizata të ndryshme jo qeveritare dhe komunitetet e bamirësisë, mbështesin këtë ditë, duke u bërë thirrje drejtuesve dhe qeveritarëve që në axhendën e tyre, lufta kundër varfërisë të ketë prioritet.

më shumë...


Ecja tradicionale kundër kancerit të gjirit: “Zbulimi i hershëm – mbijetesë”

17.10.18

“Zbulimi i hershëm – mbijetesë”, kjo është motoja e manifestimit tradicional të aktivitetit “Ecja tradicionale kundër kancerit të gjirit”, që organizohet nga Qendra Kosovare për luftimin e kancerit të gjirit “Jeta Vita”. Ky aktivitet i cili mbahet për herë të 11-të, do të realizohet më 20 Tetor, duke filluar nga ora 12:00, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë.
Qëllimi i manifestimit është ndërgjegjësimi i shoqërisë për rrezikun nga kanceri i gjirit dhe krijimi i kushteve më te mira për zbulimin e hershëm dhe trajtimin optimal të kësaj sëmundje në Kosovë.

më shumë...


Lexo më Shumë