Međunarodni dan starijih osoba se obeležava sa ciljem da se naglasi koliko je važno prilagoditi okruženje u kojem živimo potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba.
Tokom stotina hiljada godina postojanja ljudske vrste, tek u poslednjih 200 se obraćamo nekom drugom a ne mudrim starcima za rešenje životnih problema. Antropolozi kažu da je u preistorijskom dobu akumulirana mudrost starih ljudi bila ključna za opstanak.
A koliko je našim starijim sugrađanima potrebna naša pomoć i pažnja pitali smo gerontološku sestru Nevenku Stojković.
“Starije osobe uglavnom žive same pa im je, ukoliko nisu vitalni, pomoć neophodna. Od pomoći u kući do kupovine lekova koji su deo terapije. Nekada i samo malo ukazane pažnje njima puno znači.”
Nju smo pitali kakvu vrstu pomoći ona pruža starijima kada ih posećuje.
“To je uglavnom merenje krvnog pritiska, merenje nivoa šećera u krvi i davanje terapije. Ukoliko je potrebno pomognem im i u obavljanju kućnih poslova. Takođe, pričam sa njima o problemima koji ih muče. Emotivna podrška je veoma bitna, bitno je da se ne osećaju napuštenim”.
Živimo jedni sa drugima a ne jedni pored drugih. Brinimo o starijima zajedno jer su i oni brinuli o nama kada nam je nega bila neophodna.