Međunarodni dan protiv nasilja obeležava se 2. oktobra, na rođendan Mahatme Gandhija, vođe indijskog pokreta za nezavisnost i pionira filozofije i strategije nenasilja.
Prema rezoluciji Generalne skupštine od 15. juna 2007. kojom je uspostavljena komemoracija, Međunarodni dan je prilika za „širenje poruke o nenasilju, uključujući obrazovanje i javnu svest“. Rezolucija ponovo potvrđuje „univerzalnu relevantnost principa nenasilja“ i želju „da se obezbedi kultura mira, tolerancije, razumevanja i nenasilja“.
Povodom ovog dana, mi smo razgovorali sa Nevenkom Rikalo, predsednicom Udruženja “Ruka ruci”, koje se godinama bavi problematikom svih vrsta nasilja.
„Mi kao aktivistkinje za ljudska prava smo shvatile da je najbolja prevencija promocija zaštite od nasilja. Ako mladi prepoznaju kojoj vrsti nasilja su izloženi lako mogu naći načina da se od istog i odbrane i sačuvaju. Ujedno, poželjno je da poznaju mehanizme koji mogu da pruže zaštitu od bilo kakve vrste nasilja, bilo da je ono u porodici, školi ili samoj zajednici.“
Predstavljajući rezoluciju u Generalnoj skupštini u ime 140 sponzora, indijski državni ministar spoljnih poslova, g. Anand Šarma, rekao je da je široko i raznoliko sponzorstvo rezolucije odraz univerzalnog poštovanja prema Mahatmi Gandiju i trajnu relevantnost njegove filozofije. Citirajući reči pokojnog vođe Mahatme Gandija, on je rekao: “Nenasilje je najveća sila na raspolaganju čovečanstvu. Moćnije je od najmoćnijeg oružja uništenja koje je osmislila genijalnost čoveka”.