Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 21. novembar za Svetski dan televizije Rezolucijom od 17. decembra 1996. godine. Takva odluka doneta je zbog činjenice da je televizija glavni instrument u informisanju i uticaju na javno mjenje, olakšava društvenu i kulturnu komunikaciju i podstiče saradnju i partnerstvo u svetu.
Poslednje studije na koja se pozivaju emiteri na današnji dan u svetu pokazuju da postoji trend povećanja poverenja u tradicionalne medije u Evropi i to zbog toga što se publika sve više pita u verodostojnost onoga što vide ili pročitaju na internetu. U 70 odsto od 33 anketirane zemlje, medijska publika ukazala je da postoji tendencija poverenja u televiziju, dok u 11 država ovaj medij uživa najveće poverenje građana.
Povodom ovog dana, mi smo razgovarali sa poznatim televizijskim novinarom i voditeljem Sinišom Kostćem.
‚‚Televizija kao medij postoji već 94.godine uprkos nekim transformacijama kroz koji je ona prošla na svom razvojnom putu,milim da je televizija održala taj status najuticajnijeg masovnog medija i pretpostavljam, odnosno verujem da će još dugo ostati glavni instrument u informisanju čovečanstva. Inače možemo slobodno da kažemo da sa televizijom se olakšava kominukacija i da se njome podstiče saradnja i partnestvo u svetu.“
Istraživanja pokazuju i da se reputacija tradicionalnih elektronskih medija pokazala otpornom u odnosu na društvene mreže i internet te da je na svim tržištima televizija na drugom mestu, posle informativnih magazina, po stepenu poverenja u odnosu na druge medije.
Budite danas deo sveta i deo televizije. Pratite haštag #WorldTVDay.