Kako iz pojedinih delova sveta stižu informacije da broj zaraženih virusom korona polako opada, a broj izlečenih raste ne možemo da se ne zapitamo kako će život izgledati posle virusa COVID 19 i čemu nas je naučila ova pandemija.
Život nakon pandemije virusa korona zasigurno neće biti isti, ni na globalnom, svetskom, niti na ličnom nivou, smatra psiholog Aleksandra Turković Dimitrijević. Objašnjava da je način na koji su se pojedinci nosili tokom pandemije bio vrlo individualan, jer su neki mere izolacije podneli lako i uvedeli priliku da se odmore od stresne svakodnevnice, dok je drugim ljudima fizičko distanciranje i pridržavanje mera veoma teško palo.
Ipak, kako bi sumirali posledice koje je COVID 19 ostavio na psihičko stanje ljudi širom sveta, i govorili o njima, trebalo bi sačekati da se pandemija zavši.
“Jedino što je izvesno za sada je to da je ovakava krizna situacija bila nepoznata svima, izazvala obiman strah i neizvesnost i time se odrazila na ponašanje pojedinca i zajednice i moguće je da će posledice po psihičko stanje trajati duže od same epidemije. No, o svemu tome ćemo znati mnogo više i detaljnije u predstojećem periodu”.
Turković Dimitrijević smatra da je svaki način na koji se naši sugrađani nose sa ovom krizom poželjan i prihvatljiv, osim ako nije destruktivan po njih i porodicu.
“Svako treba da nađe način koji ga smiruje i prija, ne bih rekla da je poželjan jedan univerzalan, već da svako nađe svoj optimalan, umirujući. Radite ono što vam prija, i ono što vam pomaže. Ukoliko ipak primećujete da se vaša svakodnevnica menja na gore, teže vam je da funkcionište, otežano obavljate svakodnevne stvari, primećujete i neke simptome, javite se stručnim licima. Nekada je i razgovor način da čujemo sebe i u pola rešimo svoj problem”.
S obzirom da je lekarima korona virus i dalje nepoznat, malo je onih koji govore o tome kako će život izgledati posle pandemije. Ipak u svakom tenutku oni koriste priliku da apeluju na građane da se pridržavaju mera i saveta Svetske zdravstvene organizacije.
“Prevencija je od izuzetnog značaja za prestanak širenja korona virusa. Pre svega se to odnosi na mere lične higijene, kao što su pranje ruku i dezinfikovanje prostorija u kojima radimo i boravimo. Veoma je bitna socijalna distanca i kretanje u manjim grupama kako bi se virus suzbio. Nadam se da će se u budućnosti razviti svest u ljudskoj populaciji i pažljivim pridržavanjem ovih mera doći do nestanka ove bolesti”, rekao je doktor Lekić.
Ipak psiholozi smatraji da se iz ove pandemije može izvući jedna pouku o životnim prioritetima, odnosno šta je zaista bitno, a bez čega se ipak može iako se pre epidemije nije mislilo tako.