Poštujući mere zaštite u borbi protiv Kovida 19, skoro da smo iz zime direktno došli do leta. Ono što nas je napolju dočekalo su visoke temperature i visok stepen UV zračenja. Iako UV zraci pozitivno utiču na smanjenje aktivnosti virusa, oni svakako ostavljaju traga na našoj koži.
Sunce jeste izvor života, ali može biti i izvor oboljenja, pa se zato moramo umereno izlagati sunčevim zracima.
Specijalizant dermatologije, Biljana Lazić, otkrila nam je kako da boravak napolju učinimo bezbednim po našu kožu:
„Ne smemo da zaboravimo na oštećenja Ozonskog omotača koja propuštaju veću količini UV zraka, a koji nose veliku količinu energije. Baš zbog toga, treba koristiti kreme za sunčanje sa većim zaštitinim faktorom, u periodu kada je zračenje jako od 11 do 17 sati.“
Dodaje da iako svi volimo preplanulost, duži boravak na suncu bez zaštite može imati dugoročne posledice:
„ Koža onih ljudi koji se više izlažu suncu brže stari, a u kasnijim godinama se na koži mogu javiti promene. Koža pamti sve što smo radili od detinjstva do zrelog doba i u nekom trenutku života ćemo snositi posledice zbog neodgovornog ponašanja.“
Ona je istakla da i garderoba koju nosimo ima velikog značaja u zaštiti kože. Zato je bitno da pokrijete veći deo tela, ukoliko je moguće materijalima poput pamuka i lana. Ne zaboravite na šešire i marame jer tako štitite kosu, lice, uši i vrat, leđa, ali i dekolte.
Bitno je da svoju kožu pripremimo za leto, a to možemo učiniti i pravilnom ishranom. Poželjno je uvesti hranu bogatu karotenoidima koji pripremaju kožu za sunce, i vitaminom Ce koji je štiti i pomaže joj u regeneraciji.