Kultura je složen društveni fenomen i veoma širok pojam. U kulturu ulazi, pored materijalnog, i celokupno duhovno stvaralaštvo. Ona se razlikuje od čoveka do čoveka, od mesta do mesta, od države do države. Upravo zbog te raznolikosti, kako materijalne tako i duhovne, pravi je izazov upoznati kulturno nasleđe naših komšija.
Novembra 2001. godine Generalna skupština UNESCO-a usvojila je Univerzalnu deklaraciju o kulturnoj raznolikosti, i proglasila 21. maj Svetskim danom kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj.
Kulturološka raznolikost treba biti osnova za širenje tolerancije, međusobnog poštovanja, razumevanja i prihvatanja.
“Veoma je važno poznavati druge kulture, upravo zbog kulture kojoj sami pripadamo. Da bi mogao bolje da spozna sopstvenu kulturu, pojedinac to moze najbolje da uradi kroz interakciju sa nekim drugim civilizacijskim i drugim okvirima. Zato je bitno da pojedinci i pripadnici drugih kultura, uče o drugim kulturama sa kojima se dodiruju da li teritorijalno, da li duhovno.Vi ne možete da očekujete da neko poštuje vašu kulturu, ukoliko vi ne pokažete razumevanje za određene elemente i simbolične stvari vezane za neku drugu kulturu”, kaže Stefan Filipović iz Centra za mir i toleranciju.
Poštujte svoje nasleđe, ali budit avanturista, upustite se u upoznavanje drugačijih kultura, koja se zasnivaju da drugačijim pravilima, nasleđu. Sigurno ćete naučiti nešto novo, a tako ćete i druge upoznati sa kulturom kojoj vi pripadate.