Nakon dugog i toplog leta, oživeće školska dvorišta, hodnici i učionice u svim školama.Jutarnje zvono u ponedeljak u školama označiće početak nastave za sve đake. Prvom školskom danu najviše će se obradovati prvaci, koji će se prvi put upoznati sa učiteljicom i školom u kojoj će provesti narednih osam godina.U školama po tradiciji, biće upriličen svečani prijem i prigodan program, kojim će se uveličati početak njihovog školovanja.
U životu svih nas postoje odlučujući događaji, nama izuzetno važni i kojih ćemo se sećati do kraja života. Jedan od takvih je polazak u školu. Polazak deteta u osnovnu školu je veliki događaj za sve u porodici.
To je novo iskustvo u životu deteta, ali i roditelja koji svog mališana treba da pripremi za taj veliki dan.
Roditelj jednog prvaka, Julijana Jović, iznosi nam svoje utiske pred početak nove školske godine:
’’Polazak deteta u školu je često velika promena za dete, a i za nas same roditelje, kao i za učitelje.Detetu je potrebno da se upozna sa novom grupom vršnjaka, kao i sa učiteljem, a nama roditeljima da se uhvatimo u koštac sa svim novim obavezama za svoje dete. Važno je da roditelji budu podrška smom detetu, kako bi mu olakšali početak jedne nove životne situacije, i kroz psihološku promenu pomognu svom detetu da se što lakše prilagodi svakom procesu i prilagođavanju.“
Učiteljica Tijana Maksimović očekuje uspešan početak nove školske godine i dobru saradnju sa roditeljima.
‘’Ja sam Tijana Maksimović, učitelj prvog razdreda u Osnovnoj skoli “Ugljare” u Ugljaru. Pre svega bih želala da pozdravim sve učenike koji su ove godine upisali prvi razred,želim im puno zdravlja I uspeha u radu. Ove godine očekujem od učenika da su aktivni na svim časovima, da su motivisani za rad,očekujem I dobru saradnju sa svim roditeljima jer je saradnja učitelja I roditelja od velikog značaja za dalji uspeh učenika.”
Prvak Mateja Jović će u ponedeljak prvi put sesti u školsku klupu, a iz našeg razgovora s njim se vidi da je veoma uzbuđen:
‘’ Ja sam Mateja Jović, krecem u prvi razred osnovne škole “Uglare” u Ugljaru. Veoma sam uzbuđen što ću upoznati puno novih drugara I što ću učiti azbuku I brojeve, I nadam se da ću biti odličan đak.”
Brankica Ničić, direktor obrazovanja u Opštini Gračanica za naš radio kaže da je sve spremno za početak nove školske godine.
‘’Pocetak školske 2019-2020 godine biće na vreme, svi uslovi su spremni za početak nove školske godine, bar smo takvu informaciju dobili od direktora škola sa kojima smo imali sastanak.”
Ona ističe da je ove godine upisano oko 270 prvaka koji će u septembru sesti u školske klupe u školama na teritoriji opštine Gračanica.
Opština će i ove godine pomoći prvake, pre svega, sa školskim priborom.
‘’Ove godine je Opština Gračanica pripremila prigodan poklon za sve prvake u vidu školskog pribora I svesaka koje će im biti potrebne za početak I nadam se I do kraja školske godine.To će biti darivano u ponedeljak od strane samog Gradonačelnika.”