Priroda nas uči da granice ne postoje i da je sve u prirodi povezano, kao i da smo svi podjednako važni. Planinarska društva na Kosovu se trude da nam boravak u prirodi učine prijatnijim i primamljivijim. Uređuju planinarske staze i povećavaju turistički potencijal mesta iz kojih dolaze. Ali, oni su primer saradnje različitih zajednica na Kosovu.
O tome kakvu saradnju imaju sa ostalim planinarskim društvima na Kosovu pitali smo Dragišu Mijačića iz organizacije Outdoor in, organizacije za upravljanje turističkom destinacijom Ibarski Kolašin:
“Imamo odličnu saradnju i stalno partnerstvo sa kolegama iz udruženja “Marimangat”. Organizacijom koja se bavi razvojem via ferrata na zapadnom Kosovu u regionu Peći. Imamo takođe i partnerske odnose sa planinarskim društvom “Podguri” iz Istoka. To je veoma bitno jer delimo istu planinu i mi moramo da sarađujemo kada je uređivanje i obeležavanje novih staza u pitanju. Ali je jako bitno i to što smo uspostavili pozitivne odnose sa drugim lokalnim zajednicama”, rekao je Mijačić.
O pozitivnoj saradnji pričao je i Masar Kabaši iz planinarskog društva Podguri.
“Saradnja sa drugim udruženjima iz susednih opština, sa pretežno srpskim stanovništvom, je na veoma visokom nivou. Razmenjujemo znanja o turizmu, kao i o prirodnim lepotama naših opština. Sarađivali smo na još nekim projektima koji će biti realizovani u budućnosti ali takođe sarađujemo sa drugim turističkim organizacijama”, rekao je Kabaši.
Dragiša je imao poruku za sve mlade na Kosovu:
“Moja poruka je da što više vremena provode u prirodi. Da prirodu poštuju i da žive u skladu sa njom. Pozivam ih da dođu i budu naši gosti. Da uživaju u lepotama Ibarskog Kolašina i samog vrha Berim.”