Sa ciljem da se skrene pažnja na probleme sa kojima se osobe sa Daunovim sindromom susreću, 21. mart je posvećen upravo njima. A problemi su brojni, od toga da su u društvu često neprihvaćeni preko poteškoća koje imaju tokom školovanja i nemogućnost zaposlenja.
Ovaj datum je simbolično odabran za dan osoba sa Daunovim sindromom jer je u osnovi te bolesti prisustvo 3 hromozoma umesto 2, na 21. hromozomskom paru.
A koliko se često ovaj sindrom javlja i kako ga prepoznajemo kod dece, pitali smo pedijatra, Maju Vasić:
“Daunov sindrom je najčešća numerička hromozomska aberacija. Učestalost je 1:650 živorođene dece. Lako ga prepoznajemo jer je izgled lica karakterističan. Brahicefalija (karakterističan oblik glave) sa zaravnjenim potiljkom, hipoplastični srednji deo lica sa ugnutom bazom nosa i ukošenim očima. Jezik prominira iz usne duplje. Deca imaju kratke šake sa jednostranom ili obostranom brazdom ispod četri prsta, kao i povećan razmak između prvog i drugog prsta na nozi. Kod ove dece postoji i mentalna retardacija”.
Osobe sa Daunovim sindromom jesu drugačije ali je upravo to ono sto ih čini posebnim, zato im uputite osmeh kada ih sledeći put budete sreli. Njima će to mnogo značiti.
Ukoliko želite da im pružite podršku, danas obujte šarene ili različite čarape jer one simbolizuju borbu osoba sa Daunovim sindromom da se integrišu u društvo.