Vratili smo se prirodi i druženju na otvorenom. To je dobro za naš um i telo, ali i u tome treba biti pažljiv, jer sa prvim vesnicima proleća, zelenilom i cvećem dolaze i krpelji.
Oko 60 odsto krpelja, koji se zakače za kožu čoveka, prenose zaraze, od bakterija i virusa, do ozbiljnijih infekcija kao što je Lajmska bolest, i zato je važno pre svega krpelja adekvatno ukloniti ili se obratiti najbližoj zdravstvenoj ustanovi.
„Što se Lajmske bolesti konkretno tiče ona najčešće počinje pojavom bezbolnog kružnog crvenila u ravni kože na mestu uboda krpelja, posle jedan dan do mesec dana od uboda, a tu promenu mogu da prate i povišena temperatura i bolovi u mišićima i zglobovima. Rano otkrivanje i lečenje u ovom stadijumu sprečava napredovanje bolesti. Međutim svaki ubod krpelja ne znači obavezno i nastanak infekcije, jer nisu svi zaraženi“, kaže lekar opšte prakse Milena Stanković Popović.
Njen savet je da, nakon boravka u prirodi, u toku istog dana pregledamo kožu celog tela. U slučaju uboda, krpelja treba izvaditi iz kože što pre, kako bi se smanjila verovatnoća prenosa infekcije.
Skidanje treba obaviti stručno, najbolje u zdravstvenoj ustanovi, isključivo mehanički, pincetom. Koža se pre toga ne sme premazivati bilo kakvim sredstvom, a nakon vađenja krpelja treba je dezinfikovati alkoholom.