Govor mržnje nije nov fenomen, ali uz upotrebu interneta poprima drugačiju dimenziju, posebno među mlađom populacijom. Razvoj društvenih mreža povećao je stepen učešća mladih u virtuelnom svetu, i to na različite načine: od održavanja kontakata sa vršnjacima, kreiranja novih, do razmene mišljenja i iskazivanja ličnih stavova.
Internet je sredstvo koje se širi i omogućuje ljudima da izraze svoje mišljenje. Međutim, korisnici to koriste i za negativne, komentare mržnje protiv čega se treba boriti poštovanjem etičkih prava i odgovornošću.
Multietnička mreža mladih graditelja mira „United Youth Task Force“ i Misija UN na Kosovu organizuju trening za obuku mladih aktivista i mladih blogera o tome kako da prepoznaju, dekonstruišu, suzbiju i spreče govor mržnje na mreži i van nje.
Kako bi naučili šta je govor mržnje i kako ga sprečiti, budite deo treninga koji nosi naziv „Vakcina protiv govora mržnje 2.0“, koji će biti održan od 22. do 24. februara u Prizrenu.
Aktivnost je nastavak regionalne obuke predavača „Vakcina protiv govora mržnje u medijima“ koju je Omladinski centar „Perspektiva“ sproveo u junu 2018. godine u Draču u Albaniji u okviru „No Hate Speech Movement” kampanje.