Pandemija je proizvela ono što se smatralo „milenijumskom aplikacijom“. Reč je o aplikaciji TikTok koja je postala „uteha“ miliona mladih i ne samo tokom strogih mera izolacije usmerenih na sprečavanje širenja CoViD-19.
U želji da istražimo psihološke efekte ove aplikacije na tinejdžere, razgovarali smo sa psihologom Dafinom Prokši (Dafina Prokshi).
„S obzirom na činjenicu da je TikTok u poslednje vreme jedna od najpopularnijih i najatraktivnijih platformi, tinejdžeri su joj masovno pristupili. U zavisnosti od ličnosti i vaspitanja, neki tinejdžeri su iskoristili prednost TikTok-a, izražavajući tako svoju kreativnost kroz video zapise i deleći svoje ideje sa prijateljima, približavajući se društvu različitih nacionalnosti, dok su drugi možda patili. Provodili su lepo vreme na aplikaciji ne sluteći da postaju njen “plen” jer su se upoređavali sa drugima, što je uticalo na njihovo samopouzdanje i anksioznost.”
Ova aplikacija obećava da će u budućnosti voditi više računa o privatnosti svojih korisnika, a naročito onih korisnika starosti od 13 do 15 godina koji će sada imati samo privatne naloge. Takođe, zabranjeno je preuzimanje snimaka dece i mlađih od 16. godina.