Vrtoglavi rast upotrebe mobilnih telefona je napravio pravu revoluciju u životnim navikama, a najviše je uticao da promenimo način na koji se informišemo. Veliki broj štampanih medija je shvatio internet kao pretnju ili izazov, te su ušli u borbu za broj poseta svojih online izdanja.
Sa tradicionalnih (štampanih) medija čitaoci su se brzo preselili i na digitalne medije. U tom medijskom tranzitu došlo je do pojave potpuno nove vrste korisnika – „tradicionalno-digitalni čitalac“. To su osobe koje se informišu i kroz tradicionalne medije i putem portala koristeći svoje mobilne uređaje. Sa druge strane, mladi se uglavnom opredeljuju da vesti čitaju sa svojih mobilnih uređaja, posećujući društvene mreže i portale.
Zbog dostupnosti mobilnog interneta uvek i svuda možemo da proverimo elektronsku poštu, učestvujemo u grupnim razgovorima s kolegama na poslu ili poslovnim partnerima. Dakle, korišćenje mobilnih uređaja na ovaj način je potrebno i često poželjan način za uspešno obavljanje poslovnih zadataka.
Dostupnost zabavnog i često korisnog sadržaja kojem bez problema pristupate mobilnim telefonima jeste čak i korisno u trenucima kada, primera radi, čekate u redu u banci ili se vozite busom! Tada je prirodno da čovek gleda kako da prekrati vreme odnosno ljudi su to radili i ranije. S tim što su nekad za takve situacije koristili novine ili knjige, a danas mobilne uređaje.
Ipak, šta je sa situacijama kada smo u društvu voljenih osoba, prijatelja, porodice? Da li tada previše koristimo mobilne telefone?
Nije redak slučaj da vidite grupu prijatelja kako sede u kafiću i svi drže telefone u rukama, ništa ne razgovarajući! Isti je slučaj i na kućnim druženjima, proslavama i sličnim dešavanjima kada veliki broj gleda u svoje telefone!
Neke statistike pokazuju da u razvijenim zemljama dolazi skoro tri mobilna telefona po glavi stanovnika, a da je upotreba mobilnog interneta u odnosu na 2015. godinu, 2018. godine gotovo upetostručena!
Takođe, najveći procenat korisnika mobilnih telefona pripada tinejdžerima na koje otpada gotovo 45 procenata, dok na sve ostale kategorije ide preostalih 55 procenata.
Razna sociološka ispitivanja pokazuju da ljudi, naročito u razvijenim zemljama postaju sve više asocijalni pre svega zahvaljujući tehnologiji i taj trend je posebno uzeo maha poslednjih godina pre svega u omladini. Dostupnost jeftinih mobilnih uređaja i sve bržeg interneta svakako doprinose tom trendu!
Činjenica je da smo danas svi “onlajn” i da je to trend prisutan na celoj planeti, ali je isto tako i potrebno raznim merama, edukacijom i širim društvenim akcijama uticati na smanjenje ili bar ograničavanje tih pokazatelja.