Od 2012. godine, svakog 21. marta Ujedinjene nacije obeležavaju svetski dan šuma. Cilj ove manifestacije jeste podizanje svesti o potrebi zaštite i očuvanja šumskih područja i različitih vrsta koje ih naseljavaju. Šume su pluća naše planete, a zbog njihovog krčenja i uništavanja danas zauzimaju samo trećinu zemljine površine. Ova aktivnost se nažalost nastavlja nezaustavljivom brzinom, pa su površine koje su u opasnosti od uništavanja sve veće uprkos brojnim zaštićenim područjima.
Čovek u mnogim svojim aktivnostima zavisi od šuma, a one predstavljaju i izvor brojnih sirovina za proizvodnju hrane, lekova, odeće, itd. Pored toga, one su i dom za oko 1,5 milijardi ljudi među kojima je čak oko 2000 starosedelačkih kultura, čiji opstanak direktno i u najvećoj meri zavisi od šuma. Zanimljivo je i da je u šumskim područjima nastanjeno više od 80 procenata svetskog kopnenog biodiverziteta sa 60000 vrsta drveća, a istovremeno su od suštinskog značaja za ublažavanje klimatskih promena i poboljšanja kvaliteta života sadašnjih i budućih generacija.
Sadite biljke i drveće da biste smanjili svoj karbonski otisak i doprineli očuvanju planete. Reciklirajte i ponovo koristite materijale kao što su papir, karton i plastika. Informišite se više o modelima zelene i cirkularne ekonomije. Ne bacajte smeće i ne palite vatru u šumi i nikako ne secite drveće i biljke.