Svetski dan slobode medija obeležava se 3. maja svake godine. Odluku o obeležavanju Svetskog dana slobode medija doneta je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kako bi se podigla svest o značaju slobode medija i podsetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i kako bi se obeležila godišnjica Vindhuške deklaracije. Izjavu o principima slobodne štampe sastavile su grupe afričkih novinara 1991. godine.
UNESCO obeležava Svetski dan slobode medija održavanjem UNESKO/Giljermo Kano nagrada za slobodu medija za zaslužne pojedince, organizacije ili institucije koji su dali izuzetan doprinos odbrani i promociji slobode medija bilo gde u svetu. Dodeljuje se od 1997. godine, na predlog nezavisnog žirija od 14 novinara. Kandidature se dostavljaju od strane regionalnih i međunarodnih nevladinih organizacija koji rade za slobodu medija, kao i zemalja članica UNESCO.
Svetski dan slobode medija proglasila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1993. godine. Na današnji dan UNESCO tradicionalno održava konferenciju. Tema svake konferencije je u vezi sa slobodom štampe, medijskog pokrivanja terorizma, nekažnjivosti i uloge medija u postkonfliktnim zemljama.
Na današnji dan svet se seća i novinara koji su izgubili život radeći svoj posao.