Svetski dan borbe protiv multiple skleroze, hronične bolesti koja zahvata centralni nervni sistem i koja ima veoma nepredvidiv i promenljiv tok, obeležava se širom sveta 30. maja.
Poteškoće koje osobe sa multiplom sklerozom imaju ne mogu se svesti samo na one zdravstvene, jer one i te kako pogađaju i njihov psihološki i socijalni svet, a od multiple skleroze u svetu boluje oko 2.5 miliona ljudi.
Psihološki problemi i problemi u porodičnom i socijalnom funkcionisanju su deo svakodnevnog života svakog od nas. Kada neko dobije dijagnozu hronične i za sada neizlečive bolesti, koja će biti njegov životni pratilac, psihološki problemi postaju još učestaliji. Kod osoba koje žive sa MS, učestalost anksioznosti i depresije je veća nego u opštoj populaciji. Važno je znati da se ovi problemi javljaju kao posledica reakcije na bolest i prilagođavanja na promene koje su nastale, a ne kao posledica samih promena na mozgu (demijelinizacija) do kojih oboljenje dovodi i povezane su sa kapacitetima osobe da se izbori sa stresom.
Cilj održavanja Svetskog dana multiple skleroze je povezivanje ljudi, grupa i organizacija u pokret na međunarodnom nivou koji učešćem u događajima i aktivnostima podižu svest o multiple sklerozi kao globalnom problemu.