Svetski dan bubrega obeležava se na inicijativu Međunarodnog društva za nefrologiju i Internacionalnog udruženja Fondacije za bubreg u više od 100 zemalja širom sveta.
Povodom ovog dana, razgovarali smo sa doktorom Draganom Perićem.
„Počev od urinarne infekcije, pa do hronične terminalne bubrežne insuficijencije. Za nas iz oblasti hirurgije najčešće bolesti bubrega su povezane sa sećernim bolestima (dijabetesom), kao i bolestima koje su povezane sa visokim krvnim pritiskom, odnosno hipertenzijom arterijalis i drugim oboljenjima. Bitno je da se ove bolesti prepoznaju na vreme, jer su neka bubrežna oboljenja tiha, bez neke burne kliničke slike, a koje su povezane sa zloćudnim bolestima bubrega. Zato je u lečenju bubrega, kao i svake bolesti bitna anamneza kako bi saznali o kojoj se vrsti oboljenja radi. Da bi prevenirali bolesti bubrega jako je bitno da se bavimo gimnastikom i da svakodnevno vežbamo.“
Od 2006. godine Svetski dan bubrega obeležava se svakog drugog četvrtka u martu mesecu. Cilj je podizanje svesti o važnosti bubrega, organa koji ima ključnu ulogu u održavanju života i upoznavanje javnosti da su bolesti bubrega česte, opasne i izlečive.