Svi smo mi svedoci postojanja mreža organizovanog kriminala koji se bave trgovinom ljudima, fenomenom koji je prisutan širom sveta. U borbi protiv ove pojave, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) 30. jula obeležava Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima.
Obeležavanje ovog dana je neophodno kako bi se podigla svest o položaju žrtava trgovine ljudima, koje se suočavaju sa seksualnom eksploatacijom, prisilnim radom i trgovinom organima.
Skoro svaka zemlja u svetu je pod uticajem prakse ove pojave, bilo kao zemlja porekla, tranzita ili odredišta žrtava, a gotovo trećina svih žrtava trgovine ljudima su deca.
Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije, 74% žrtava preživelo je trgovinu ljudima za prisilni rad, 17% za seksualnu eksploataciju, a oko 13% ukupnog broja žrtava trgovine ljudima su deca čija je prosečna starost 11 godina. Gotovo trećina svih žrtava trgovine ljudima širom sveta su žene i devojke koje nisu samo podložne seksualnom zlostavljanju, već su i žrtve prisilnih brakova.
Globalni akcioni plan za borbu protiv trgovine ljudima usvojen je 2010. godine i poziva vlade širom sveta da preduzmu koordinisane i održive mere za borbu protiv trgovine ljudima u svim njegovim oblicima. Plan UN poziva na integrisanje borbe protiv trgovine ljudima u šire programe Ujedinjenih nacija radi podsticanja razvoja i jačanja sigurnosti širom sveta.