Svetski dan borbe protiv dečjeg rada obeležava se 12. juna. Ovaj dan se obeležava od 2002. godine u cilju prevencije štetnih posledica koje rad ostavlja na razvoj dece širom sveta.
Prema podacima Međunarodne organizacije rada, u svetu je trenutno ekonomski aktivno 218 miliona dece uzrasta između 5 i 17 godina. Skoro 70% (152 miliona) od tog broja učestvuje u onome što se naziva dečji rad, i to 64 miliona devojčica i 88 miliona dečaka, dok ostali učestvuju u prihvatljivim oblicima rada.
Sa druge strane, skoro polovina te dece (73 miliona) radi poslove koji se smatraju opasnim po zdravlje, bezbednost i razvoj dece. Isti podaci pokazuju da je 71% dece koja rade angažovano u sektoru poljoprivrede.
U okviru Agende Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. godine, usvojene 2015. godine, države su se obavezale da će preduzimati neposredne i delotvorne mere kako bi se okončali prisilni rad, moderni oblici ropstva i trgovina ljudima, obezbedila zabrana i eliminisali najgori oblici dečijeg rada, kako bi se do 2025. godine okončao dečiji rad u svim njegovim oblicima.