Longplej gramofonska ploča danas slavi rođendan. Pre tačno 89 godina u Njujorku kompanija RCA Viktor predstavila je prvi takav nosač zvuka na 33 obrtaja.
Longplej ili kolokvijalno longplejka na engleskom znači dugo sviranje. Izraz se koristio za vrstu gramofonske ploče, odnosno analogni audio – format (nosač zvuka) koji se sastoji od vinilne ploče koja se na gramofonskom uređaju okreće 33 obrtaja u minuti.
Godine 1948. u javnosti ju je dodatno popularizovala američka diskografska kuća Columbia Records i od tada je postala standard diskografske industrije u celom svetu.
Za razliku od dotadašnjeg standardnog formata gramofonskih ploča koje su omogućavale tri do pet minuta sadržaja po strani, longplej je omogućavao da se na svakoj strani nalazi više od 20 minuta muzičkog sadržaja.
Time je omogućeno da se na gramofonskim pločama snimaju i izvode ostvarenja klasične muzike ali i izdaje muzika drugih žanrova. Sve do sredine 80-ih godina, vinili su bili vrlo popularni i prodavani širom sveta, ali su im nova otkrića – kasete, a zatim kompakt diskovi i digitalna muzika, vremenom preuzeli vodeću ulogu.
Poslednjih godina gramofonske ploče „uzvraćaju udarac“ – vraćaju popularnost, a prodaja beleži rekorde. U Velikoj Britaniji je, na primer, prošle godine prodato 4,1 milion vinila – za 26 odsto više u odnosu na 2016. godinu – dok je u Sjedinjenim Državama oboren rekord, pošto je prodato 14,3 miliona ploča, za 1,2 miliona više nego godinu ranije.