Svako od nas može učiniti mnogo za životnu sredinu, jer svi mi imamo dobru volju da učinimo nešto dobro za očivanje prirode.
Pojedini građani ističu da koriste plastične kese, dok drugi smatraju da ih treba izbaciti iz upotrebe.
“Trudim se da uopšte ne kupujem kese. I ako uzmem kesu služi mi za smeće, ali uglavnom nosim platnenu torbu sa sobom”, kaže jedna stanovnica Gračanice.
Od plastičnih kesa najviše strada morski svet, ali i ptice. Procene su da godišnje u svetu ugine milion ptica upravo zbog plastičnih otpada.
Plastične kese koristimo nekoliko minuta, a za njihovu razgradnju potrebno je više stotina godina i zato one zagađuju životnu sredinu.
Plastične flaše za vodu su još jedan od zagađivača okoline i jedan su od najčešćih otpad i trebalo bi oko 100 godina da nestanu.
Koristeći vodu iz slavine možete uštedeti novac i sačuvati zdravlje jer je poznato da plastične flaše ispuštaju toksine štetne po zdravlje. Plastične flaše takođe možete zameniti staklenim ili termos bocama, te tako očuvati zdravlje i okolinu.
Menjanjem naših navika i biranjem stvari koje manje utiču na životnu sredinu, svako od nas ima moć da smanji svoj lični doprinos klimatskim promenama.
Tekstilna industrija proizvodi oko 20 procenata otpadnih voda, 85 procenata tekstila završi na deponijama ili se spali, iako bi se taj materijal mogao ponovo iskoristiti. Tekstilna industrija odgovorna je za 10 procenata svih emisija gasova staklene bašte u svetu.
Smanjivanjem online kupovine i preskakanjem ubrzane isporuke, potrošači mogu značajno smanjiti uticaj na životnu sredinu.
Čak i bolje, kupujući u lokalnim preprodavačkim preduzećima potrošači mogu uštedeti novac i okolinu na bezbroj načina.