U svetlu aktuelne globalne pandemije virusa KOVID-19, čini se da bezbednost zdravlja na radu nikada nije bila potrebnije. Zato je i tema ovogodišnjeg obeležavanja Svetskog dana bezbednosti zdravlja na radu: Zaustavimo pandemiju – bezbednost i zdravlje na poslu mogu spasiti živote.
Prepoznajući veliki izazov sa kojim se vlade, poslodavci, radnici i čitava društva suočavaju širom sveta u borbi protiv pandemije KOVID-19, Svetski dan bezbednosti i zdravlja na radu će se usredsrediti na rešavanje izbijanja zaraznih bolesti na radu, posebno na Kovid-19 pandemiju.
Svetski dan bezbednosti zdravlja na radu imaće za cilj da podstakne nacionalni tripartitni dijalog o bezbednosti i zdravlju na radu.
O važnosti zaštite zdravlja na radu u aktuelnoj situaciji, govori nam doktor Marina Madić.
„Zaštita zdravlja na radu je ostvarivanje uslova rada u kojima se podrazumevaju određene mere u cilju zaštite života i zdravlja zaposlenih. U ineteresu je ostvariti najviši nivo bezbednostii zdravlja na radu da se neželjene posledice kao što su povrede na radu,profesionalne bolesti i bolesti u vezi sa radom svedu na minimum tj. na najmanju moguću meru. Što se trenutne situacije tiče izazvane pandemijom KOVID -19 veoma je bitno nošenje lične zaštitne opreme. Od čega će se sastojati ta oprema zavisi koji se posao obavlja. Medicinsko osoblje je u obavezi da nosi adekvatnu opremu ukoliko stupa u kontakt sa licima za koje se sumnja da su oboleli od KOVID-19 ( skafanderi, viziri, naočare, maske, rukavice). Uz obaveznu upotrebu srestava za dezinfekciju. Takođe u ovoj situaciji su svi obavezni da nose masku i rukavice radi zaštite svog zdravlja i zdravlja drugih građana.“
Međunarodna organizacija rada (ILO) je 2003. godine počela da pobeležava Svetski dan da bi naglasila potrebu sprečavanja nesreća i bolesti na radu, koristeći kapitalne prednosti tradicionalnih snaga ILO-a od tripartizma i socijalnog dijaloga.
28. april je takođe Međunarodni dan obeležavanja mrtvih i povređenih radnika koji širom sveta organizuju sindikalni pokreti od 1996. godine.