Obrazovanje, kao osnova svakog razvijenog društva, je aktivnost koju je potrebno sprovoditi bez obzira na okolnosti i okruženje. Koliko god te okolnosti izgledale teške, po prirodi stvari, na kraju će proći i veoma je važno da se proces obrazovanja ne zaustavi, bez obzira da li se radi o punom ili smanjenom kapacitetu.
Sa razvitkom tehnologije i učenje na daljinu (onlajn učenje) je postala uobičajena aktivnost, tako da ljudi, bez obzira gde se nalaze na planeti, imaju pristup najboljem mogućem obrazovanju, ukoliko pre toga ispuno nekoliko preduslova. Oni se obično tiču tehničkih mogućnosti (internet pristup) i finansijskih mogućnosti (dobijanje sertifikata i diploma takvih škola i fakulteta obično košta određenju sumu novca).
Međutim, ukoliko imate pristup internetu i voljni ste da malo istažite ovaj digitalni prostor, lako ćete pronaći informacije o bilo kojoj oblasti koja vas interesuje, često potpuno besplatno. To uključuje potrebnu nastavnu dokumentaciju, knjige i brošure, a neretko postoje i video materijali i tutorijali koji ovakvo učenje čine još lakšim.
Takođe, treba napomenuti da postoje i alati poput Blackboard ili Google Classroom koji umnogome mogu pomoći pri onlajn učenju, bilo kao dodatna pomoć pri učenju ili kao primarni alati u situacijama otežanog funkcionisanja, poput aktuelnog #stayathome (#ostanikodkuće)!
Onlajn učenje zahteva i određenu proaktivnost kako nastavnog osoblja, tako i učenika, pa uz dobru organizaciju u alate za ovakvo učenje možemo svrstati i korišćenje društvenih mreža odnosno aplikacije poput Viber, Messanger, WhatsApp i druge. Konstantna veza između nastavnika i učenika (grupno ili pojedinačno) gde se nastavnici stavljaju na raspolaganju učenicima za sve nedoumice u vezi gradiva, ali i marljivo obavljanje postavljenih zadataka od strane učenika, jesu glavni preduslov da bi ovakvo učenje funkcionisalo.
Na kraju, da dodamo da u aktuelnoj pandemiji COVID-19 virusa, škole ne rade, ali su neke televizije u regionu reagovale na taj način što su svoje postojeće kanale posvetili obrazovanju odnosno snimili su virtuelne časove gradiva podeljenog po razredima za osnovne i srednje škole.