Privatnost podataka jedna je od glavnih tema za diskusiju u digitalno povezanom svetu. Privatnost je način obezbeđivanja onlajn bezbednosti za sve pojedince, a Dan zašite bezbednosti podataka, koji se obeležava 28. januara, nastoji da širi svest o tome.
Sa rastom popularnosti mobilnih aplikacija za razmenu poruka, kao što su WhatsApp, Telegram, Messenger i druge, ljudi su sve više zabrinuti za zaštitu svojih podataka.
Da bi ublažile strahove korisnika, kompanije su uvele brojne bezbednosne funkcije, poput end-to-end enkripcije, kako bi osigurale da razmena informacija nije vidljiva nikome osim osobama koje su uključene u određeni razgovor.
Evo primera nekoliko načina kako da obezbedite svoju privatnost:
- Verifikacija u dva koraka – ovo pomaže korisnicima da dodaju još jedan sloj zaštite u svoje naloge za razmenu poruka sa end-to-end enkripcijom.
- Touch ID ili face ID zaključavanje uređaja – brojni proizvođači (Apple, Samsung, Google i drugi) u svojim uređajima imaju implementiranu opciju otključavanja pomoću senzora otiska prsta ili preko crta lica.
- Poruke koje se same brišu – servisi kao što su Telegram, WhatsApp i drugi imaju opciju da se poruke, fotografije i video fajlovi sami obrišu ili unište nakon što se otvore i pogledaju.
- Administratorske kontrole – korisnicima se omogućava kontrola nad nekim end-to-end enkriptovanim servisima za slanje poruka.
Kada su u pitanju PC korisnici, situacija je jasna. Stručnjaci za sajber bezbednost preporučuju često menjanje lozinki, korišćenje komplikovanih lozinki, korišćenje antivirus softvera. I naravno, ne klikćite na sumnjive linkove.