Što duže nasilje traje, osoba koja ga trpi ima veće šanse da oboli od različitih mentalnih bolesti. Ono što žrtva nasilja u porodici ili bilo koje druge vrste zlostavljanja može da uradi, je da ga prepozna i potraži pomoć što pre.
Na Kosovu je nasilje u porodici i dalje u velikoj meri prisutno, a to pokazuje izveštaj Kosovske policije u kojem stoji da je u periodu od januara do oktobra 2022. godine prijavljeno 2.273 slučaja nasilja u porodici.
Portparol Kosovske policije, Daut Hodža, istakao je u izjavi za radio KFOR da policija u skladu sa svojim ovlašćenjima i dužnostima tretira slučajeve nasilja u porodici:
„Slučajevi nasilja u porodici su vrlo osetljivi i pristup policije se oslanja pre svega na prevenciju i profesionalizam prilikom rešavanja. To je dovelo do toga da se takvi slučajevi češće prijavljuju tokom godina. Slučajevima nasilja u porodici u svakoj policijskoj stanici se bave policijski službenici koji su prošli dodatnu obuku za takve slučajeve, ali se takvi slučajevi vode i u bliskoj saradnji sa Centrom za socijalni rad, advokatima žrtava i naravno sa organima pravde.“
Kosovska policija je u saradnji sa kancelarijom UN-Women, 25. novembra započela sprovođenje kampanje podizanja svesti „16 dana aktivizma protiv nasilja u porodici“. U okviru kampanje građanima su podeljeni flajeri sa imejl adresom i brojevima telefona (sa fiksnog telefona 092;VALA 192;IPKO 922 i 080019999) putem kojih se nasilje može prijaviti.