Postoji samo jedna univerzalna istina na svetu, primenljiva na sve zemlje, kulture i zajednice: Nasilje nad ženama nikada nije prihvatljivo, nikada nije opravdano i nikada se ne toleriše”.
Jedna takva poruka objavljena je juče tokom radionice “Uloga medija u podizanju svesti o nasilju nad ženama i nasilju u porodici”, koju je organizovala Kancelarija Saveta Evrope u Prištini, u saradnji sa Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
Glavna svrha ove radionice, koja je okupila predstavnike medija i albanske i srpske zajednice, bila je podizanje svesti medija o njihovoj ulozi u unapređenju rodne ravnopravnosti, uključujući podizanje svesti o nasilju nad ženama i nasilju u porodici.
Menadžer projekta Saveta Evrope Merita Limani rekla je za Radio KFOR da su takva pitanja zajednička za celo društvo. „Pitanje nasilja u porodici i nasilja nad ženama, uključujući stereotipe i seksizam, nije pitanje određenih grupa u zemlji. Za Savet Evrope, fokus ove radionice bio je dolazak predstavnika svih medija na Kosovu, bez obzira na njihovo poreklo ili jezik. Bilo je važno da se ovi predstavnici medija okupe na radionici koja je raspravljala o međunarodnim standardima koji podržavaju nasilje nad ženama i nasilje u porodici, uključujući i probleme stereotipa uopšte.
Danas smo imali predstavnike medija iz većinske i nevećinske zajednice. Blisko sarađujemo sa Udruženjem novinara i pozivnice smo zajedno slali sa KAA. Jedna stvar koju nisam spomenula na početku je da smo srećni što smo sarađivali sa OEBS-om u organizovanju ove radionice “, rekla je Limani.
Žene nisu jedine koje trpe nasilje u porodici, izjavio je šef Misije OEBS-a na Kosovu, ambasador Jan Braathu. Prema njegovim rečima, pitanje nasilja u porodici je ljudsko pitanje pre nego rodno.
„Da objasnimo za početak da nasilje u porodici pogađa sve zajednice na Kosovu. Na osnovu statističkih podataka Kosovske policije o nasilju u porodici, od januara do juna 2019. godine, 784 žrtve nasilja u porodici su slučaj prijavile Kosovskoj policiji. Od ovih prijavljenih 784 žrtava, 614 njih su žene, a 117 muškarci. Od početka moramo priznati da nasilje u porodici nije usmereno samo prema ženama, već i prema muškarcima. Dakle, trebali bismo imati više muškaraca za ovim stolom. Nasilje u porodici nije žensko pitanje, već ljudsko pitanje, pa se muškarci trebaju uključiti i preuzeti odgovornost. Dakle, većina žrtava nasilja u porodici su žene, ali ima i muškaraca i dečaka. Moramo imati znanje o ovome. To je pitanje društva, pitanje čovečanstva”.
Prema podacima Kosovske policije, izveštaji o slučajevima nasilja u porodici tokom godina su se povećavali. Tokom 2018. godine prijavljeno je 1400 slučajeva nasilja u porodici, 1279 slučajeva je prijavljeno tokom 2017. godine, a 1247 slučajeva prijavljeno je tokom 2016. To dokazuje da je svest žena o prijavljivanju nasilja nad njima i nasilja u porodici u stalnom porastu.