Ideja za obeležavanje Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci potekla je od Ujedinjenih nacija 11. februara 2015. Ovaj međunarodni dan ima za cilj, da podstakne više žena i devojaka da se posvete karijeri u nauci.
Emilija Ivić, aktivistkinja i borac za ženska prava, istakla je svoje mišljenje o doprinosu žena i devojaka u nauci i tehnologiji:
„Smatram da bi žene trebale da budu više uključene u proces donošenja odluka. Ženama u nauci treba da se omogući da podjednako učestvuju u istraživačkom radu i donošenju odluka, ujedno sam za to da mlade žene treba ohrabriti da studiraju.“
Naučnice širom sveta zaslužne su za stvaranje lekova za neizlečive bolesti, istražile su svemir i postavile temelj za razumevanje strukture DNK. Žene i devojke danas često predvode zahtevna istraživanja koja će imati ogroman uticaj na čovečanstvo i uzor su mnogim budućim generacijama naučnica.
Marija Kiri je posebna inspiracija za mnoge naučnice širom sveta. Ona je prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu i jedina žena koja je to priznanje dobila za dostignuća iz dve oblasti. Slavna naučnica, zaslužna za otkriće polonijuma i radijuma, bila je poznata po upornosti, skromnosti i dostojanstvu.