Međunarodni dan pismenosti, koji se širom sveta obeležava 8. septembra, je UNESCO-ova inicijativa koja ima za cilj da podseti međunarodnu zajednicu na bitnosti statusa pismenosti i obrazovanja, kako odraslih tako i mladih, na globalnom novou.
Pitanje pismenosti ključna je komponenta UN-ovih ciljeva održivog razvoja i UN-ove Agende za održivi razvoj do 2030. godine, a šta sve podrazumeva „biti pismen“ pitali smo profesora Srpskog jezika i književnosti, Anu Kostić.
„Biti pismen to ne podrazumeva da samo znate da pišete i čitate, biti pismen znači biti funkcionalno pismen. Šta to praktično znači? Danas imate mnoge ljude koji znaju da čitaju i pišu ali se recimo suočavaju sa problemima kada treba da popune neki zahtev za posao ili bilo kakav obrazac, formilar u pošti, banci ili bilo gde, gde se to od njih traži. Upravo to je elementarni nedostatak, funkcionalna pismenost.”
Pravopis je veoma važan kako u pismenoj, tako i u verbalnoj komunikaciji, a kako poboljšati svoju pismenost objasnila je Ana Kostić.
„Najpre, dok su u školi trebalo bi da se sa decom dosta radi budući da je kad je srpski jezik u pitanju gramatika vrlo zahtevna. Zatim jedan od vrlo važnih stubova pismenosti jeste čitanje, što deca budu više čitala biće elokventnija, neće imati poštapalice u jeziku, njihov mozak će se razvijati mnogo bolje, kroz knjige se uči na tuđim iskustvima, nekada je mnogo skuplje plaćati sopstveno iskustvo nego ako ste pročitali u nekoj knjizi i videli da nešto nije dobro, da to ne činite.“
Tema obeležavanja Međunarodnog dana pismenosti za 2019. godinu nosi naziv „Pismenost i višejezičnost“, a profesor Srpskog jezika i književnosti, Ana Kostić, za slušaoce KFOR radija ima savet:
„Ja, kao neko ko se jezikom bavi više od 30 godina, ko sa decom radi, sa decom uči, najsrdačnije bih preporučila čitanje kao jedan vid lepe zabave, kao jedan poučni segment u njihovim životima. Takođe, kada čitaju, trebalo bi da biraju lepe knjige, knjige koje je književna kritika vrednovala kao dobre knjige. Ne možete uvek da čitate dobre knjige, nekada su dobre knjige teške, međutim možete da se opuštate uz beletristiku, ponekad uz muziku, ali svakako treba čitati, treba čitati i novine, zašto da ne? Zato što čovek na taj način hrani svoju dušu, a za jedan normalan i srećan život, čoveku je potrebno da hrani ne samo telo, već kao što sam malo pre rekla i dušu.“
Inteligentna, elokventna i obrazovana osoba je privlačna drugim ljudima, nevezano za pol, veru i naciju! Osobe koje su u stanju da razgovaraju o svemu i uvek imaju temu za diskusiju, privlače više pažnje u društvu. Čitajte, obogatite sebe i svoj um!