Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ustanovljen je 1992. godine, kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje ovog dana sa namerom da se podigne svest o položaju osoba sa invaliditetom u političkom, društvenom, ekonomskom i kulturnom životu, a sve u cilju unapređenja njihovog položaja i stvaranja uslova za ravnopravno učešće osoba sa invaliditetom u društvu.
Kako bi se detaljnije upoznali sa čime se osobe sa invaliditetom svakodnevno suočavaju i kako bi stvorili empatiju i razumevanje za njihove probleme razgovarali smo sa Slađanom Jevtić, menadžerkom Doma za osobe sa ograničenim mentalnim sposobnosti – smetnjama u mentalnom razvoju u Gračanici.
„Naravno da invalidnost ne mora da bude prepreka u ostvarivanju želja, ambicija, snova i ciljeva. Ima oko jedne milijarde ljudi u svetu koji žive sa nekim invaliditetom, procenjuje se da 450 miliona živi sa mentalnim ili neurološkim bolestima. Mi kao društvo možemo mnogo pomoći osobama sa invaliditetom. Svi zajedno, prihvatajući jedni druge onakvim kakvi jesmo,pružajući podršku i pomoć, lako možemo prevazići sve prepreke. Iako smo različiti svi imamo želje i snove, a aktivnim radom oni se mogu ostvariti.“
Zaštita osoba sa invaliditetom jedan od najbitnijih elemenata razvojne, ekonomske i socijalne politike, a odnos prema ugroženim grupama oslikava dostignuti nivo poštovanja ljudskih prava i napretka svakog društva.