Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se širom sveta 10. decembra, u znak sećanja na datum kada je 1948. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, a ove godine se obeležava pod sloganom “JEDNAKOST – Smanjenje nejednakosti, unapređenje ljudskih prava”.
Za Milicu Radovanović, istraživačicu Nove društvene inicijative, ljudska prava su univerzalna prava.
„Ova univerzalna prava pripadaju svima, ne daje ih nijedna država, i ona se kreću od najosnovnijih – prava na život – do onih koji čine život vrednim življenja, kao što su prava na hranu, obrazovanje, rad, zdravlje i slobodu. Prihvatanje ideje da se svaki čovek rađa jednak i slobodan predstavljalo je civilizacijsko dostignuće, i iako nam se danas može činiti da se to podrazumeva i dalje, postoje pokušaji da se ova osnovna ljudska prava ograniče i uskrate pojedincima širom sveta.“
S obzirom na to da su ova prava inkorporirana u većini nacionalnih zakonodavstava, prva stvar koju treba učiniti, širom sveta, a i ovde na Kosovu je obezbeđivanje da se ona dosledno poštuju, naglašava Milica.
„Bez obzira na pol, nacionalno ili etničko poreklo, boju kože, veru, jezik ili bilo koji drugi status, tek nakon što se obezbedi poštovanje osnovnih ljudskih prava, društva mogu da razmišljaju o njihovom daljem unapređivanju, bez toga, dalja razrada ovih principa ostaće samo još jedna u nizu stavki na papiru“, dodaje Milica.
Poštovanje načela Deklaracije, solidarnost, tolerancija i aktivna uloga svakog pojedinca u primeni ljudskih prava, zadatak je koji nikada neće biti u potpunosti okončan. Zato je bitno da svojim ponašanjem doprinesemo borbi za ljudska prava.