Međunarodni dan dobročinstva ustanovljen je sa ciljem mobilizacije ljudi, nevladinih organizacija i zainteresovanih strana širom sveta da pomognu drugima kroz volonterske i filantropske aktivnosti.
Datum 5. septembar izabran je u znak sećanja na godišnjicu smrti Majke Tereze od Kalkute, koja je 1979. godine dobila Nobelovu nagradu za mir.
Dobrotvočinstvo, kao i pojmovi volonterizma i filantropije, pruža stvarno društveno povezivanje i doprinosi stvaranju inkluzivnih i otpornijih društava. Dobročinstvom se mogu ublažiti najgore posledice humanitarnih kriza, dopuniti javne usluge u zdravstvu, obrazovanju, stanovanju i dečijoj zaštiti.
Pomaže unapređenju kulture, nauke, sporta i zaštiti kulturnog i prirodnog nasleđa. Takođe, promoviše prava marginalizovanih i neprivilegovanih grupa i širi poruku humanosti u konfliktnim situacijama.