Danas se obeležava Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije. Cilj obeležavanja je skretanje pažnje na tu pojavu koja je i dalje prisutna u našem društvu.
Ovaj dan je ustanovljen 17. maja 1990. godine, kada je Svetska zdravstevena organizacija skinula homoseksualnost sa liste bolesti.
Prvi put je međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije obeležen 2005. godine. Od tada se ovaj dan obeležava predstavama, konferencijama i izložbama koje skreću pažnju na probleme sa kojima se pripadnici LGBT zajednice svakodnevno susreću.
Upravo nam je o tim problemima govorila psiholog, Sandrijela Zlatković:
„Njihovi se problemi razlikuju u zavisnosti od toga u kakvom društvu žive. Dok je u modernom društvu homoseksualnost opšteprihvaćena, to se ne može reći za tradicionalna društva. Često ih diskriminišu i osuđuju, a neretko i fizički zlostavljaju. Porodica često ne prihvata njihovo seksualno opredeljenje pa su primorani da je napuste.“
Objasnila nam je i koje su posledice ovakvog odnosa društva prema pripadnicima LGBT zajednice:
„Zbog toga što nisu prihvaćeni u društvu, kao i zbog velikog broja problema sa kojima se susreću oni su često depresivni, anksiozni a nekada i skloni suicidnim mislima. Zato je bitno da svi zajedno radimo na njihovoj integraciji i boljoj prihvaćenosti.“