„Nije naš cilj da postanemo kao drugi, potrebno je da se međusobno razlikujemo, da naučimo da prepoznajemo drugačije ljude od sebe i da ih poštujemo zbog toga što jesu”, misao je Hermana Hesea o negovanju različitosti.
Međunarodni poslovni koledž u Mitrovici (IBCM) ima za cilj da edukuje mlađe generacije u multietničkom duhu, prepoznajući to kao način i uzor društvu za sigurnu i zajedničku budućnost.
Kosovo je bogato različitostima, gledajući običaje, verovanja, nacionalnosti, i kao takvo zaslužuje da svoju bolju budućnost upravo na različitostima i gradi, istakla je Aleksandra Lazarević, student Međunarodne prodaje i marketinga koja dolazi iz Zvečana.
„Želela bih da prenesem poruku svima mladima da budu otvoreni i da nikada ne gledaju individuu na osnovu njene etničke pripadnosti, vere ili nacionalnosti, svi smo mi jednaki u društvu i svako treba da dobije šansu da bude prihvaćen i ispoštovan.“
Upornim radom prevazilaze se sve prepreke, a mladi su najbitniji faktor za izgradnju bolje budućnosti rekla je Gresa Feri, svršeni student IBCM-a, koja radi na poslovnom odeljenju ovog koleža i trenutno je posvećena sprovođenju najnovijeg projekta pod nazivom „Mitrovica za zaštitu životne sredine i istraživačka platforma“ koji je podržan od UDNP.
Svrha projekta je stvoriti društvo koje će biti informisano i spremno da radi na poboljšanju trenutne situacije i sprečavanju budućih problema.
“Od početka, ne samo na ovom projektu, razbijamo barijere radeći zajedno u korist društva. Kako bismo imali bolje rezultate moramo sarađivati i raditi ne gledajući etničku pripadnost, a rezultati će doći vremenom.“
Mladi iz IBCM-a razbijaju predrasude o razlikama i oni su pozitivan primer multuetničke saradnje koja traje već 10 godina, a svoje iskustvo i znanje razmenili su sa predstavnicima KFOR-a na sastancima održanim u Mitrovici.
Radimo u multietničkom okruženju, imamo mogućnost za sticanje novih znanja, unapređujemo sebe svakodnevno i saradnja sa KFOR-om nam otvara nove mogućnosti reči su Flamura Abazaja, svršenog studenta IBCM-a, koji radi na odeljenju za informacione tehnologije.
„Srećni smo i zadovoljni sastankom sa KFOR-om gde smo imali priliku da im predstavimo svoje projekte jer se zalažemo za iste stvari. Želimo da sarađujemo sa KFOR-om kako bismo razmenili iskustva i znanje. A jedna od najboljih ponuda koje vam nudi IBCM-a je obrazovni program, gde studenti imaju mogućnosti da sarađuju sa različitim zajednicama u okviru multuetnilčkog programa.“
Deljenjem iskustva, nakon mnogobrojnih uspešno sprovedenih projekata, predstavnik Tima za vezu i nadgledanje u Mitrovici, Mario Schnider, zadovoljan je ostvarenim rezultatima i zato najavljuje podršku nastavku saradnje.
Kao predstavnik KFOR-a podržao je multietničku saradnju koja treba da posluži kao pozitivan primer svim zajednicama i da ih podstakne da dalje sarađuju i povećaju nivo međusobne saradnje.
Ne uskraćujte sebe mogućnosti da prihvatite i budete prihvaćeni. Napravimo korak napred!