Roditelji često čuju od lekara i pedagoga da je čitanje deci ključno za njihov razvoj. Ono što saveti u vezi sa čitanjem deci ne kažu uvek jeste to da je ono što je na stranicama tih knjiga podjednako važno koliko i samo čitanje.
Prvi susret sa knjigom se preporučuje se već od 9-10 meseci, a islustrovane slikovnice u kojima su prikazane životinje, oblici, voće i povrće su savršen početak.
Knjige za one koji uče da čitaju se već samim izgledom razlikuju od knjiga za stariju decu i odrasle. Previše teksta na jednoj stranici uplašiće svakog početnika, ali prazna strana deluje pomalo tužno. „Hej, Batadeko!“ Pola Makartnija je knjiga namenjana deci predškolskog uzrasta i savrsena je za sve koji se susrecu sa prvim slovima.
„Guliverova putovanja – učim da čitam“, Džonatana Svifta, je knjiga koja se preporučuje deci uzrasta od 7 do 9 godina. Ova priča namenjena je deci koja prvi put samostalno pristupaju dužim književnim tekstovima.
Za nešto stariju decu, uzrasta od 12 go 16 godina, savrsena knjiga je „Hajdi“, autorke Johane Špiri. Hajdi je roman koji pripoveda o lepoti prirode, plemenitosti i dobroti, ljubavi i prijateljstvu čija je snaga toliko velika da pod njegovim uticajem i ono naizgled nemoguće postaje stvarno.