Da li više volite da pročitate dobru knjigu ili odgledate film? U današnje vreme ljudi se za jedan od ova dva predloga odluče nakon što izračunaju koliko slobodnog vremena imaju, jer film u proseku traje oko dva sata, a za knjigu je, iskreno rečeno, osim dobre koncentracije i strpljenja, potrebno malo više vremena.
Profesorka srpskog jezika i književnosti Radmila Miljković kaže da za dobru knjigu uvek ima vremena. A na pitanje da li više voli knjigu ili film ona odgovara:
“S obzirom na to da su književnost i film umetnosti koje se međusobno prožimaju ja sam najpre za knjigu pa tek onda za film”.
Takođe, mnoga dela velikih svetskih pisaca dobila su svoju ekranizaciju, tako da se nameće pitanje da li više volite da pročitate knjigu, pa da onda pogledate film, ili je to obrnuto.
„Ima puno književnih dela koja su ekranizovana. Uzeću za primer ’Ime ruže’ Umberta Eka. Knjiga je fenomenalna, ali je i film baš dobro urađen. Koliko sam bila oduševljena knjigom, utisci su bili jaki i nakon filma. Detalji se uglavnom poklapaju, ali ima i dela kod kojih reditelj ili scenarista i ekipa koja radi na filmu izmeni neke detalje pa se onda film i ne poklopi sa knjigom“.
I veliki broj književnih dela koja su uvrštena u školsku lektiru su ekranizovana. Miljkovićeva napominje da učenici u poslednje vreme često pribegavaju tome da umesto da pročitaju knjigu, oni odgledaju film.
„Konkretno imam slučaj kod mojih đaka kojima je prosto lakše da odgledaju film nego da pročitaju knjigu što ja duboko zameram, jer najpre treba da se pročita knjiga pa onda da se odgleda film i da se napravi jedna paralela između knjige i filma, sta je drugačije u filmu u odnosu na knjigu“.
Da li ćete pročitati knjigu ili odgledati film je odluka koja ostaje na vama.
Ipak, imajte na umu da čitajući knjigu u svojoj glavi stvarate jedan novi svet koji vam ne nameće filmska industrija, saznaćete mnogo detalja koji vrlo često promaknu režiserima i scenaristima i svakako uživačete u ’pravom kraju’ jer neretko režiseri i scenaristi, iako rade film po motivima nekog književnog dela, daju sebi slobodu da kraj ne bude isti.
Važno je i napomenuti da knjige povezuju narode. Čitajući knjige stranih autora upoznajete kulturu, način života i navike drugih naroda. Tako da kad god imate slobodnog vremena uzmite i pročitajte nešto jer, osim sto ćete obogatiti svoj rečnik, postoji velika šansa da saznate nešto novo o drugima.