Previše svakodnevnih obaveza, manjak sna i neredovni obroci definitivno loše utiču na naše raspoloženje i postavlja se pitanje kako se osloboditi stresa.
Stres je važan jer drži organizam u stanju pripravnosti u situacijama koje to zahtevaju. Mala količina stresa je poželjna, smatra se da motiviše osobu da napreduje, da radi pod pritiskom i postiže rezultate.Kod suočavanja sa stresom važno je da, koliko god je moguće, uspostavimo samokontrolu da bi se dati problem sagledao hladne glave i racionalno, reči su psiologa doc. dr Jelene Lj. Minić i porodičnog psihoterаpeuta.
„Stres izazivaju različiti spoljašnji ili unutrašnji događaji, tzv. stresori. Stresori mogu biti univerzalni i pogađaju sve ljude. Načini prevladavanja stresa su različiti, zavise od brojnih faktora (karakteristika osobe, događaja, njenih snaga, godina itd). Kod suočavanja sa stresom važno je da, koliko god je moguće, uspostavimo samokontrolu, što podrazumeva da se bar delimično i na trenutak distanciramo od problema da bi se dati problem sagledao hladne glave i racionalno.
U ovim izazovnim vremenima, svima nama su potrebne rutine.Čak i kada postoje okolnosti koje nisu pod našom direktnom kontrolom u većoj društvenoj krizi, može biti izuzetno korisno baviti se aktivnostima koje smanjuju anksioznost, reči su Milene Dabetić diplomiranog psihologa.
“Razmislite o kretanju i vežbanju, posebno ako osećate manjak energije. Istezanje, bavljenje kratkim napornim vežbanjem ili trening snage mogu pomoći telu da se oseća jačim.. Kontrolisano disanje pomaže u regulaciji emocija, zato što su disanje i emocije usko povezani”.
Ostavite mobilni telefon van domašaja ruke barem na nekoliko sati. Usmerite svoje misli na nešto drugo, odmorite oči, prošetajte, dremajte, isprobajte neki novi recept, budite kreativni. Smejte se glasno kad god možete, zabavite se. Nasmešite se prolaznicima, trgovcima. Ne samo da ćete sebi popraviti dan, već i ljudima oko sebe.