U organizaciji Misije OSCE-a na Kosovu, već dugi niz godina sprovode se ideje o zajedničkim aktivnostima mladih, sve to u cilju promovisanja međuopštinske saradnje i zbližavanje omladine, ne samo kroz umetnost, već i u drugim oblastima.
Mladi umetnici svih zajednica na Kosovu (Srbi, Albanci, Romi, Aškalije i Egipćani) iz oština Štrpce, Novo Brdo i Uroševac, bili su deo multietničke „Likovne kolonije“, u okviru „Nedelje KFOR-a“ koja je održana u julu mesecu, u parku „Sloboda“ u opštini Uroševac.
Kroz nekonvencionalne aktivnosti mladi su imali priliku da se druže i komuniciraju koristeći univerzalni jezik, jezik likovne umetnosti, a kao rezultat tog druženja nastali su radovi koji su izloženi u Galeriji umetnosti u Uroševcu.
Šta su dobili ovim druženjem, pročitajte u nastavku:
„Ja sam Emilija Rusimović, dolazim iz Štrpca i jako mi je drago što sam deo ove multietničke izložbe. Preko omladinskog odbora omladine Štrpca saznali smo za multuetničku izložbu i rado smo prihvatile ovaj poziv i da budemo deo nje pošto nam je ona pre svega omogućila dobru zabavu i druženje sa vršnjacima drugih zajednica. Dan je prošao jako zabavno, slikali smo po želji. Onda su nam rekli da će slike biti izložene, i eto danas smo zato ovde.“
„Moje ime je Tamara Janković, dolazim sa Brezovice. Jula meseca je bila održana Likovna kolonija ovde u Uroševcu na kojoj smo bile pozvane i uz zabavu i druženje sa vršnjacima drugih nacija slikale smo i zbog toga smo danas ovde kao deo ove izložbe koja se održava u Uroševcu. Jako mi je drago što smo se sprijateljile sa ostalim zajednicama.“
„Ja sam Ramiz Rrahman, pripadnik Aškalija iz Uroševca. Odradio sam dve slike sa mojim prijateljima. Ako nastavimo da radimo zajedno sa drugim zajednicama, možemo biti uspešniji, živeti slobodniji i prosperitetniji život. Moja poruka mladim ljudima koji žive na Kosovu je da nikada ne prestanu sanjati i da daju svoj maksimum kako bi taj san realizovali.“
„Ja sam Magdalena Rusimović iz Štrpca. U julu smo preko omladinskog odbora Štrpce bile na zajedničkom druženju u Uroševcu gde smo slikale zajedno sa vršnjacima iz drugih opština. Jako volim da slikam jer slikanjem možemo izraziti svoju ličnost, zaboravljamo na sve druge stvari i jednostavno odemo u neki drugi svet. Danas se održava izložba naših slika i velika mi je čast da sam deo nje.“
„Ovo je sada već postalo tradicionalno pošto su svi mladi koji su učestvovali, od 2015., 2016., 2017., poslali dobru poruku svojim vršnjacima, tako da se broj iz godine u godinu povećava. Ovo im pruža em zadovoljstvo što rade u profesiji, znači likovnoj umetnosti, em zadovoljstvo što imaju priliku da se upoznaju sa vršnjacima iz drugih opština, iz drugih zajednica“, kaže Jeton Lika, službenik za ljudska prava i prava zajednica OEBS-a, regionalnog centra Gnjilane, uz čiju se podršku (Misija OSCE na Kosovu) zajedno sa Odeljenjem za kulturu, omladinu i sport u Uroševcu sproveo do kraja ceo projekat.